AlertEnergetykaEnergia elektrycznaGaz.

Władze Szczecina chcą nowej kogeneracji. PGE ostrzega przed stratami

Szczecin. Fot. Wikimedia Commons

Szczecin. Fot. Wikimedia Commons

Polska Grupa Energetyczna (PGE) apeluje do radnych Szczecina, aby głosowali przeciwko projektowi uchwały w sprawie przystąpienia do spółki New Cogen. Według PGE, może to skutkować utratą miejsc pracy i likwidacją elektrowni.

Władze Szczecina kontra PGE

W Szczecinie ma powstać nowe źródło ciepła i energii elektrycznej – tzw. jednostka kogeneracyjna zasilana gazem ziemnym – wynika z informacji władz miasta. Według nich, dzięki inwestycji spółki New Cogen miasto zyska nowe i ekologiczne źródło energii.

Projekt uchwały ws. wyrażenia zgody na przystąpienie przez gminę Szczecin do spółki New Cogen został zgłoszony na najbliższą sesję szczecińskiej rady miejskiej – poinformowały w piątek służby prasowe PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Polska Grupa Energetyczna apeluje do radnych, aby głosowali przeciwko uchwale. Zdaniem Grupy, skutkami jej podjęcia mogą być m.in. zamknięcie Elektrociepłowni Pomorzany lub Elektrociepłowni Szczecin, a także utrata setek miejsc i podwyższenie cen ciepła dla szczecinian.

Elektrociepłownie Szczecin i Pomorzany należą do Oddziału Zespołu Elektrowni Dolna Odra PGE GiEK.

Rzecznik prezydenta Szczecina Łukasz Kolasa zapewnia, że dzięki inwestycji spółki New Cogen miasto zyska nowe, ekologiczne źródło ciepła i energii elektrycznej. Jego zdaniem zmniejszy się ilość węgla kamiennego używanego do wytworzenia ciepła. – Działanie to jest zgodne z obowiązującą strategią zrównoważonego rozwoju Szczecina, która kładzie duży nacisk na inwestycje proekologiczne – podkreślał Kolasa.

Wcześniej miasto podało, że gmina chce przystąpić do New Cogen poprzez podwyższenie jej kapitału zakładowego. Prezydent Szczecina wystąpił do rady miejskiej o zgodę na przystąpienie do spółki; decyzja ma zapaść podczas sesji w listopadzie.

W przypadku zgody radnych, kapitał zakładowy New Cogen zostanie podniesiony z 12 do 18 mln zł, a Gmina Miasto Szczecin będzie w posiadaniu 33,3 procent udziałów w spółce. Reszta udziałów pośrednio nadal należeć będzie do koncernu E.ON.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Enea zmodernizuje sieć energetyczną w Zachodniopomorskiem


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...
Warszawa, 25.07.2025. Premier Donald Tusk podczas posiedzenia rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 25 bm. Rząd zajmie się m.in. przygotowanymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej Strategią Bezpieczeństwa Narodowego Polski oraz projektem uchwały ws. upoważnienia MON do złożenia deklaracji dot. zaangażowania Polski w działania w celu pozyskania pomocy finansowej w ramach unijnego instrumentu „Security Action for Europe (SAFE)”. (amb) PAP/Leszek Szymański

Premier o małym atomie: Decyzja w lecie

– Liczę na to, że jeszcze tego lata rząd podejmie kierunkową decyzję dotyczącą średnich modułowych reaktorów jądrowych – powiedział w...
Elektrownia jądrowa w Flamanville. Źródło: EDF

Francja jednak nie porzuci atomu. Nowe reaktory do 2038 roku

Firma energetyczna EDF i francuski rząd osiągnęły pod koniec czerwca porozumienie, dotyczące planu finansowania programu odbudowy energetyki jądrowej. Projekt przewiduje...

Udostępnij:

Facebook X X X