Polska i USA zawarły porozumienie o finansowaniu transformacji klimatycznej z udziałem atomu

14 grudnia 2020, 17:00 Alert
Polsko-amerykańskie porozumienie o współpracy przy finansowaniu projektów wspierających transformację klimatyczną. Fot.: Ministerstwo klimatu i środowiska
Polsko-amerykańskie porozumienie o współpracy przy finansowaniu projektów wspierających transformację klimatyczną. Fot.: Ministerstwo klimatu i środowiska

11 grudnia 2020 roku ministerstwo klimatu i środowiska (MKiŚ) podpisało z amerykańskim Export-Import Bankiem (EXIM Bank) porozumienie o współpracy (MoU) przy finansowaniu projektów wspierających transformację klimatyczną w Polsce. Umowa dotyczy także możliwości finansowania rozwoju energetyki jądrowej.

Porozumienie o finansowaniu

Porozumienie przewiduje rozwój długotrwałej współpracy dwustronnej przy finansowaniu w Polsce projektów w oparciu o amerykańskie technologie nisko i zero emisyjne, w tym energetykę jądrową, innowacje w energetyce oraz krytyczną infrastrukturę energetyczną obejmującą rozwiązania cyberbezpieczeństwa.

MKiŚ oraz EXIM Bank zamierzają wspólnie badać możliwości wykorzystania instrumentów finansowania EXIM, takich jak pożyczki, gwarancje i ubezpieczenia, ale także innych innowacji.

– Porozumienie będzie wspierać transformację energetyczną Polski, w szczególności projekty strategiczne takie jak „Program polskiej energetyki jądrowej – czytamy w komunikacie resortu.

Budowa atomu to początek szerszej współpracy USA z Rumunią. Polska negocjuje dalej

Pogłębienie o współpracy przy atomie

Ministerstwo tłumaczy, że memorandum wpisuje się w pogłębianie współpracy pomiędzy Polską i USA w dziedzinie energetyki jądrowej zgodnie z zapisami Umowy między Rządem RP a Rządem USA ws. współpracy w celu rozwoju programu energetyki jądrowej wykorzystywanej do celów cywilnych oraz cywilnego przemysłu jądrowego w RP, podpisanej w dniach 19 i 22 października 2020 roku.

– Stanowi ono znaczący wyraz zaangażowania strony amerykańskiej, nie tylko jako dostawcy technologii, ale partnera przygotowującego kompleksową ofertę, łącznie z komponentem wsparcia w obszarze finansowania inwestycji – zgodnie z oczekiwaniami strony polskiej wyrażonymi w zaktualizowanym PPEJ – przekonuje resort. Na jego podstawie zostaną podjęte szczegółowe rozmowy między instytucjami polskimi i amerykańskimi na temat finansowania projektu.

Ministerstwo klimatu i środowiska/Bartłomiej Sawicki

Jakóbik: Atom z USA może zamienić Polskę i Trójmorze w plac budowy