AlertEnergetykaGaz.InnowacjeWęgiel. energetyka węglowa

Gazprom rzuci wyzwanie polskiemu węglowi z użyciem wodoru z Nord Stream 2

Rury projektu Nord Stream 2. Fot. Nord Stream 2

Rury projektu Nord Stream 2. Fot. Nord Stream 2

Wymogi transformacji energetycznej każą sektorowi węgla w Polsce szybko się zmieniać. Rosjanie liczą na to, że Gazprom zmieni się szybciej i wygra rywalizację o rynek europejski. Technologia zgazowania węgla zmierzy się z wytwarzaniem wodoru z gazu.

Portal branżowy Neftegaz.ru przygląda się kondycji polskiego sektora węglowego. Odnotowuje fakt spadku importu węgla zza granicy przy jednoczesnym wzroście zapasów na zwałach. Przypomina, że rentowność wydobycia węgla w Polsce jest na tyle niska, że przegrywa on z surowcem z importu. – Pensja polskiego górnika jest średnio dwa razy wyższa od krajowej średniej.

Polityka dekarbonizacji w zgodzie z planem Europejskiego Zielonego Ładu będzie wypychać polski węgiel z rynku. Polacy z Polskiej Grupy Górniczej chcą odpowiedzieć technologią zgazowania węgla, która ograniczy emisję gazów cieplarnianych przy spalaniu tego paliwa.

Neftegaz.ru przekonuje, że Gazprom jest dużo bardziej zaawansowany na tej ścieżce i opracował technologię pirolizy metanu pozwalającą zamieniać gaz ziemny w wodór i węgiel przy zerowej emisji. Zdaniem portalu będzie to faktyczna alternatywa do spalania węgla.

Gazprom informuje w dokumentach, że uruchomił już trzy instalacje wytwarzania wodoru w Tomsku, Samarze i Ufie. Każda pozwoli bezemisyjnie pozyskiwać wodór i eksportować go do Europy. Rosjanie podjęli współpracę naukową z partnerami europejskimi w Niemczech, Holandii i Francji. Gazprom przekonuje, że „istniejąca infrastruktura gazowa nawet w konserwatywnych szacunkach pozwoli wykorzystać do 20 procent przepustowości na rzecz transportu wodoru, a gazociągi jak Nord Stream nawet do 70 procent”.

Neftegaz.ru/Gazprom/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Nord Stream 2 na wodór zamiast LNG? Czas na polską strategię wodorową


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...

Wielka Brytania chce ożywić atom przez miliardowe inwestycje

Rząd w Londynie chce wpompować w sektor energii jądrowej dodatkowe ponad 30 miliardów funtów. Wielka Brytania potrzebuje nowych instalacji jądrowych,...

Udostępnij:

Facebook X X X