AlertBezpieczeństwoEnergetykaEnergia elektrycznaInfrastrukturaOZE

Port Gdańsk ogłosił postępowanie konkursowe na budowę terminalu instalacyjnego offshore

Port Mukran w 2006 roku

Port Mukran w 2006 roku

Port Gdańsk ogłosił postępowanie konkursowe, mające na celu wyłonienie dzierżawcy zainteresowanego zalądowieniem obszaru morskiego znajdującego się w granicach administracyjnych portu, w tym na potrzeby wybudowania na nim terminalu instalacyjnego na potrzeby morskich farm wiatrowych – czytamy w komunikacie przekazanym przez ministerstwo infrastruktury.

Przetarg pod port instalacyjny

Pierwszego marca 2022 roku Rada Ministrów przyjęła uchwałę zmieniającą lokalizację terminalu instalacyjnego na potrzeby morskich farm wiatrowych na Port Zewnętrzny w Gdańsku. O zmianę wystąpił pod koniec lutego minister aktywów państwowych.

Wniosek uzasadniają uzgodnienia pomiędzy spółkami odpowiedzialnymi za realizację ponad 60 procent planowanych w Polsce inwestycji offshore, czyli PGE i PKN Orlen, a także Polskim Funduszem Rozwoju.

– Rząd przygotowuje odpowiednie zaplecze portowe do obsługi morskich farm wiatrowych w polskiej strefie ekonomicznej na Bałtyku. W ten sposób podnosimy bezpieczeństwo energetyczne Polski. Rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku jest kluczowy z punktu widzenia celów polityki energetycznej Polski do 2040 roku – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Nowa lokalizacja terminalu instalacyjnego spełnia wszystkie kryteria inwestorów branżowych i daje gwarancję, że pierwsza faza rozwoju sektora offshore będzie gotowa do połowy 2025 roku.

Wstępne oferty konkursowe będą przyjmowane do ósmego czerwca 2022 roku. Termin składania ofert wiążących nastąpi po trzech miesiącach od rozstrzygnięcia pierwszego etapu postępowania.

Ministerstwo infrastruktury

Offshore PGE i Ørsted czeka na zielone światło w Komisji Europejskiej


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X