Port Gdańsk ogłosił postępowanie konkursowe na budowę terminalu instalacyjnego offshore

11 marca 2022, 11:15 Alert
Port Mukran w 2006 roku
Port Mukran w 2006 roku

Port Gdańsk ogłosił postępowanie konkursowe, mające na celu wyłonienie dzierżawcy zainteresowanego zalądowieniem obszaru morskiego znajdującego się w granicach administracyjnych portu, w tym na potrzeby wybudowania na nim terminalu instalacyjnego na potrzeby morskich farm wiatrowych – czytamy w komunikacie przekazanym przez ministerstwo infrastruktury.

Przetarg pod port instalacyjny

Pierwszego marca 2022 roku Rada Ministrów przyjęła uchwałę zmieniającą lokalizację terminalu instalacyjnego na potrzeby morskich farm wiatrowych na Port Zewnętrzny w Gdańsku. O zmianę wystąpił pod koniec lutego minister aktywów państwowych.

Wniosek uzasadniają uzgodnienia pomiędzy spółkami odpowiedzialnymi za realizację ponad 60 procent planowanych w Polsce inwestycji offshore, czyli PGE i PKN Orlen, a także Polskim Funduszem Rozwoju.

– Rząd przygotowuje odpowiednie zaplecze portowe do obsługi morskich farm wiatrowych w polskiej strefie ekonomicznej na Bałtyku. W ten sposób podnosimy bezpieczeństwo energetyczne Polski. Rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku jest kluczowy z punktu widzenia celów polityki energetycznej Polski do 2040 roku – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Nowa lokalizacja terminalu instalacyjnego spełnia wszystkie kryteria inwestorów branżowych i daje gwarancję, że pierwsza faza rozwoju sektora offshore będzie gotowa do połowy 2025 roku.

Wstępne oferty konkursowe będą przyjmowane do ósmego czerwca 2022 roku. Termin składania ofert wiążących nastąpi po trzech miesiącach od rozstrzygnięcia pierwszego etapu postępowania.

Ministerstwo infrastruktury

Offshore PGE i Ørsted czeka na zielone światło w Komisji Europejskiej