AlertWszystko

PSE będzie razem z NATO walczyć z cyberterroryzmem

(Piotr Stępiński)

Polskie Sieci Elektroenergetyczne nawiązały współpracę w dziedzinie wymiany informacji z Centrum Bezpieczeństwa Energetycznego Sojuszu Północnoatlantyckiego. – Podpisana dzisiaj umowa pokazuje, że bezpieczeństwo jest jednym z priorytetów Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Jest jednym z najważniejszych wyzwań operatora systemu przesyłowego – mówił prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych, Eryk Kłossowski. Jest to pierwsza tego typu umowa podpisana przez polską instytucję. 

– Nowe wzywania wskazują na to, że energetyka poza takimi pojęciami jak wystarczalność wytwórczość, parametry sieci przesyłowej to również zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego, takie jak cyberbezpieczeństwo, atak na infrastrukturę, zamach terrorystyczny – mówił prezes Kłossowski.

-Przykład Ukrainy pokazał, że cyberterroryści są w stanie wyrządzić szkody dla całego systemu przesyłowego. Mamy bardzo poważne podejście do tego typu zagrożeń dlatego w ramach współpracy energetycznej chcemy m. in. wymieniać doświadczenia – mówił prezes PSE.

– Cieszę, się że możemy nawiązać współprace z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi. NATO wyznaczyło 3 obszary, gdzie może pomóc przy współpracy. Jednym z nich jest ochrona infrastruktury krytycznej. NATO może budować kompetencje, którymi można wymieniać się między państwami członkowskimi. I udaje się nam to z sukcesem realizować, szczególnie poprzez współpracę między publicznymi, a prywatnymi podmiotami, takimi jak PSE. Mają one ogromną wiedzę i doświadczenie aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne – zaznaczył pułkownik Gintaras Bagdonas dyrektor Centrum Bezpieczeństwa Energetycznego NATO.

– My jako międzynarodowa organizacja, która jest punktem zrzeszającym kraje w ramach NATO, skupiamy nie tylko przedstawicieli wojska ale i przedstawicieli podmiotów prywatnych. Dzięki rozpoczętej współpracy z PSE możemy być bezpieczniejsi – zaznaczył Bagdonas.

– Jest to pierwsza umowa jaką polska instytucja podpisuje z centrum eksperckim NATO. Celem współpracy jest tworzenie środowiska dla bezpieczeństwa energetycznego nie tylko dla naszego regionu, ale także dla Europy, i wszystkich państw które chcą przyłączyć się do tego systemu. Chodzi o odporność na zagrożenia dla systemów elektroenergetycznych. To zagrożenia związane z terroryzmem, cyberterroryzmem oraz z wojną informacyjną, które mają wpływ na bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej i jej przesyłu. Porozumienie z PSE jest początkiem współpracy naszego systemu energetycznego w ramach działania centrum eksperckiego – powiedział dr Łukasz Kister, dyrektor Biura Infrastruktury Krytycznej Polskich Sieci Elektroenergetycznych.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X