AlertEnergetykaRopaWykop

Polsko-niemiecki wyścig z czasem w Schwedt przed embargo na produkty naftowe z Rosji

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Olej napędowy może drożeć po wprowadzeniu embargo na dostawy produktów naftowych z Rosji w lutym 2023 roku. Rośnie znaczenie strategiczne Rafinerii Schwedt w Niemczech czekającej na derusyfikację, której przygląda się Orlen.

– Rejestrowane zużycie paliw w Polsce po zlikwidowaniu dużej „szarej strefy” w latach 2015-2020 wzrosło na tyle, że krajowe rafinerie nie są w stanie zaspokoić całości popytu. Rafineria w Schwedt była ważnym dostawcą oleju napędowego przez ostatnie lata. Z perspektywy całej branży trudno oceniać znaczenie jednego zakładu dla polskiego rynku paliw – przyznaje Leszek Wiwała, prezes Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.  – Chodzi o to, że do zapewnienie stabilnych dostaw paliw na polski rynek, konieczne są dostawy gotowych paliw z zagranicy. Możliwe są dostawy transportem morskim lub kolejowym.

– Mając na uwadze bliskie położenie Schwedt względem granicy Polski, logistycznie jest to dość istotna możliwość. Nie zmienia to faktu, że paliwa do naszego kraju mogą być również sprowadzane z innych niemieckich rafinerii, a także z okolicznych państw unijnych, a nawet spoza Unii Europejskiej -konstatuje rozmówca BiznesAlert.pl.

Rafineria Schwedt będzie zaopatrywana spoza Rosji z użyciem naftoportów w Gdańsku i Rostocku oraz Ropociągiem Przyjaźń z Kazachstanu. Spadek dostaw ropy wynikający z planu porzucenia kierunku rosyjskiego przez Polskę i Niemcy, który nie został zrealizowany zgodnie z planem z końcem 2022 roku, ale nie został porzucony, wymusza obniżenie przerobu ropy do 50-55 procent potencjału. Schwedt ma zaopatrywać Polskę zachodnią w produkty naftowe dzięki dostawom ropy z naftoportu w Gdańsku, o czym mówił BiznesAlert.pl minister gospodarki Brandenburgii.

BiznesAlert.pl ustalił, że Polska i Niemcy zabiegają o sankcje na dostawy północną nitką Ropociągu Przyjaźń tak, aby mogły porzucić dostawy ropy rosyjskiej bez zrywania umów. Orlen posiada dwie – z Rosnieftem do lutego 2023 roku i Tatnieftem do końca 2024 roku. Trwają spekulacje medialne na temat zaangażowania Orlen w akcjonariat Schwedt po derusyfikacji i wyrzuceniu Rosnieft Deutschland. Polski resort klimatu zapewnia, że eksmisja Rosjan jest przesądzona, ale nie rozstrzyga, czy tak samo jest w przypadku zaangażowania Orlenu w tej niemieckiej rafinerii.

Piątego lutego wchodzi w życie embargo Unii Europejskiej na dostawy produktów naftowych z Rosji. Termin jego wejścia w życie został ustalony na tak odległy termin w stosunku do jesiennych rozmów na ten temat, aby rynek przygotował sobie alternatywy. Warto wspomnieć, że w 2022 roku polski naftoport po raz pierwszy odebrał produkty naftowe z Arabii Saudyjskiej. Może je sprowadzać z całego świata.

Aleksandra Fedorska/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Polsko-niemiecka derusyfikacja rozstrzygnie o cenach na stacjach


Powiązane artykuły

Elektrownia jądrowa Dukovany. Źródło: Twitter/CEZ Group

Niemcy boją się czeskiego SMR przy granicy

Czeski koncern energetyczny CEZ planuje budowę trzech bloków SMR w pobliżu granicy z Niemcami. Plany wzbudzają niepokój strony niemieckiej, która...
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom pod wpływem sankcji kłania się Serbii, która otwiera przed nim UE

Rosyjski koncern zawarł nowy kontrakt z Serbią, umowa dotyczy dostaw gazu. Obejmuje ona dostarczenie ponad sześciu milionów metrów sześciennych gazu...

Austria drogo zapłaci za nieosiągnięcie celów klimatycznych

Austriackie ministerstwo finansów zleciło firmie Kommunalkredit Public Consulting analizę konsekwencji niedotrzymania celów klimatycznych na 2030 rok. Z tej analizy wynika,...

Udostępnij:

Facebook X X X