EnergetykaGaz.Wszystko

Niemcy wbrew Polsce chcą kontynuować Nord Stream 2

(Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Podczas konferencji podsumowującej szczyt Rady Europejskiej premier Beata Szydło powiedziała, że wśród tematów poruszanych podczas szczytu były m.in. kwestie bezpieczeństwa energetycznego oraz podsumowanie zakończonego w Paryżu szczytu klimatycznego ONZ.


Według słów szefowej polskiego rządu w konkluzjach szczytu znalazł się zapis, który stwierdza, ,,że każda nowa infrastruktura powinna być w pełni zgodna z zapisami trzeciego pakietu energetycznego, innymi właściwym przepisami UE oraz celami Unii Energetycznej”. Podkreślając, że ,,dotyczy to bezpieczeństwa energetycznego również dywersyfikacji źródeł dostaw, co w tej chwili jest dla Polski rzeczą bardzo ważną”.

Tym samym Rada Europejska poparła stanowisko Grupy Wyszehradzkiej ws. Nord Stream 2, w którym wezwała Komisję Europejską do zapewnienia pełnej zgodności każdego nowego projektu infrastrukturalnego z obecnym prawem unijnym, w tym z trzecim pakietem energetycznym, oraz z celami UE, takimi jak zmniejszenie zależności energetycznej oraz dywersyfikacja źródeł, dostawców oraz tras.

Słowa o nowej infrastrukturze zawarte zarówno w stanowisku Grupy Wyszehradzkiej, jak i w szkicu stanowiska Rady ze szczytu, odnoszą się właśnie do Nord Stream 2.

Ponadto Beata Szydło stwierdziła, że w konkluzjach szczytu pojawiła się ,,wola do oceny rezultatów konferencji COP21 w kontekście ram polityki energetycznej do 2030 r.”

Jednocześnie przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk stwierdził, że w jeśli rosyjski gazociąg powstanie, to nie pomoże Unii w dywersyfikacji energetycznej, ani nie zredukuje uzależnienia od jednego dostawcy.

Z kolei kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że realizacja Nord Stream 2 powinna uwzględnić utrzymanie rolę Ukrainy jako państwa tranzytowego dla dostaw gazu.

– Jest to projekt ekonomiczny, w którym uczestniczą prywatni inwestorzy. Należy zapewnić ramy prawne dla projektu – powiedziała podczas konferencji prasowej niemiecka kanclerz. Według niej decyzja w sprawie gazociągu powinna być po części polityczna.

Jednakże sama analiza prawna może nie wystarczyć. – Nord Stream 2 jest postrzegany przez Komisję jako czysto komercyjny projekt – powiedział w Parlamencie Europejskim poseł Jacek Saryusz-Wolski. – Moje pytanie jest zatem takie: czy projekt negocjowany osobiście przez prezydenta Rosji Władimira Putina i wicekanclerza kraju członkowskiego może być czysto komercyjny? – grzmiał polityk.

– Komisja Europejska uważa, że Nord Stream wymaga tylko i wyłącznie analizy prawnej. To fundamentalny błąd. To projekt geopolityczny szkodliwy dla naszego bezpieczeństwa energetycznego – powiedział. – Jest sprzeczny ze strategią energetyczną, Unią Energetyczną, jako taką i samymi fundamentami celów naszej polityki zagranicznej, bezpieczeństwa i Partnerstwa Wschodniego. To uderzenie w solidarność europejską niezgodne z duchem sankcji wobec Rosji – dodał Saryusz-Wolski.

– To projekt szkodliwy dla interesów Ukrainy, Białorusi, Polski i Słowacji. Może być politycznym punktem zwrotnym na rzecz odnowienia pozycji głównego dostawcy gazu, odnowienia zależności Unii, oraz dalszego wystawiania wschodnich krajów członkowskich i ich wschodnich sąsiadów na rosyjskie naciski i szantaże – ostrzegał Polak.

 


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X