Rekordowe odkrycia węglowodorów na świecie

15 stycznia 2020, 06:45 Alert

Ubiegły rok był najlepszy od czterech lat pod względem odkryć nowych złóż węglowodorów na świecie – donosi Rystad Energy, firma konsultingowa w branży energetycznej. Po raz drugi z rzędu, liderem pod względem wartości nowych złóż został amerykański ExxonMobil.

Wydobycie ropy. Fot. Pxhere.com
Wydobycie ropy. Fot. Pxhere.com

Według badań, opublikowanych przez Rystad Energy, 2019 rok był najlepszym pod względem odkryć nowych złóż od 2015 roku.

Nowe odkrycia węglowodorów 2013-2019 źródło: Rystad Energy

Nowe odkrycia węglowodorów 2013-2019 źródło: Rystad Energy

Zgodnie z szacunkami, łączny wolumen gazu i ropy, odkryty w zeszłym roku, przekracza 12,2 miliarda baryłki przeliczeniowej (boe). 26 spośród wszystkich odkryć, dokonanych w zeszłym roku, przekracza wolumen 100 mln boe. Wśród nich dominują złoża znajdujące się na obszarach offshore.

Liderem państw pod względem odkryć jest Gujana, w której amerykański ExxonMobil prowadzi cztery projekty eksploracyjne: Stabroek, Tullow, Jethro i Joe. W 2018 i 2019 roku spółka mogła odkryć nawet 1,8 mld boe ropy i gazu.

ExxonMobil jest też liderem wśród koncernów naftowych jeżeli chodzi o nowe odkrycia. Łącznie, tylko w 2019 roku odkrył w swoich aktywach, głównie w Gujanie i na Cyprze, węglowodory przekraczające wolumen 1,07 mld boe. Wartość surowca z nowych źródeł przekracza 2,7 mld USD.

Największego odkrycia nowych złóż gazu u wybrzeży Mauretanii w 2019 roku dokonała brytyjska BP . Na polu gazowym Orca zostały odkryte złoża gazu, szacowane na 1,3 mld boe (ok 208 mld m sześc.). Dzięki temu rozwój HUBu LNG Bir Allah w Mauretani jest coraz bardziej prawdopodobny.

Na obszarze Morza Karskiego dużych odkryć nowych złóż gazu dokonał rosyjski Gazprom. Największe z nich, będące jednocześnie drugim w 2019 roku odkryciem pod względem wielkości zasobów, były: Dinkow na polu gazowym Rusanowskij oraz Narmejskoje na polu gazowym o tej samej nazwie. Łączna wartość wszystkich nowych odkryć Gazpromu w 2019 roku szacowana jest na 1,5 mld boe (240 mld m sześc.).

Odkrycia te zostały przeprowadzone na trudnych i kosztownych do wydobycia obszarach, co oznacza, że obecnie nie ma planów na prowadzenie ich eksploatacji.

Wśród firm, pod względem wartości odkryć, jest wspomniany już powyżej ExxonMobil. Drugie miejsce zajmuje niezależna amerykańska spółka energetyczna Hess, przekraczając 2 mld dolarów, oraz chiński, państwowy koncern CNOOC, którego nowe odkrycia szacowane są na 1,7 mld dolarów.

Liderzy wśród nowych odkryć źródło: Rystad Energy

Liderzy wśród nowych odkryć źródło: Rystad Energy

 

Rystad Energy/Mariusz Marszałkowski