Nowe sankcje na Przyjaźń wracają za sprawą Polski i Niemiec
Północna nitka Ropociągu Przyjaźń może zostać pozbawiona wyłączenia z sankcji na dostawy ropy rosyjskiej za sprawą porozumienia Polski oraz Niemiec w ramach jedenastego pakietu sankcji unijnych.
Szkic jedenastego pakietu sankcji unijnych za inwazję Rosji na Ukrainie zawiera między innymi usunięcie wyłączenia spod embargo na dostawy ropy rosyjskiej nitki północnej Ropociągu Przyjaźń ciągnącej się z Rosji, przez Białoruś, do Polski i Niemiec. Wyłączenie miało służyć dostawom do Niemiec. Przyjaźń jest wykorzystywana do odbioru ropy rozliczanej jako kazachskie KEBCO. Polska podnosiła, że fizycznie może to być dalej ropa rosyjska REBCO, a rosyjski operator Transnieft zarabia na opłatach tranzytowych opłacanych przez KazTransOil.
Jedenasty pakiet sankcji unijnych ma uszczelniać istniejące obostrzenia. Polska oraz kraje bałtyckie domagają się także nowych w sektorze jądrowym, gazowym, naftowym, bankowym oraz na rynku diamentów. To między innymi wprowadzenie sankcji wobec podmiotów wykorzystujących flotę widmo tankowców do szmuglowania ropy rosyjskiej, o czym pisał BiznesAlert.pl. Nasz portal jako pierwszy informował o sankcjach wobec północnej nitki Ropociągu Przyjaźń będących tematem rozmów od jesieni 2022 roku.
Wojciech Jakóbik
Jakóbik: Czy Niemcy tłoczą ropę rosyjską z kazachską metką przez Polskę?