AlertAtomEnergetyka

Rosjanie bronią się przed wykluczeniem z wyścigu o rozbudowę czeskiego atomu

Elektrownia jądrowa Dukovany Fot. Wikipedia

Elektrownia jądrowa Dukovany Fot. Wikipedia

Rosyjski gigant atomowy Rosatom potwierdził agencji TASS, że jest nadal zainteresowany projektem rozbudowy elektrowni jądrowej Dukovany w Czechach. Wcześniej czeska prasa donosiła, że firmy rosyjskie i chińskie mają zostać wykluczone z tego przetargu. 

Atom z Rosji i Chin może zostać wykluczony

Przedstawiciel Rosatomu zapewnia, że ten koncern wielokrotnie informował, że przedstawi ona w przetargu na rozbudowę czeskich elektrowni jądrowych ofertę współpracy z firmami czeskimi.  W lutym tego roku przedstawiciele Rosatomu wraz z innymi potencjalnymi dostawcami wzięli udział na zaproszenie CEZ w konsultacjach, podczas których zostały przedstawione informacje na temat projektów i modeli biznesowych tej firmy rosyjskiej.

Stanowisko Rosatomu pojawiło się zaraz po tym, jak 17 maja portal internetowy Denikn przekazał, że rząd czeski zatwierdził 27 kwietnia tajny dokument, w którym wyraził wolę wykluczenia firm rosyjskich i chińskich z przetargu na rozbudowę elektrowni Dukovany. Rozmówca agencji TASS, przekazał, że rosyjsko-czeska współpraca nuklearna rozwija się od ponad sześćdziesięciu lat. – W tym czasie powstały elektrownie jądrowe Dukovany i Temelin, a we współpracy z czeskimi firmami zostało zrealizowanych kilkanaście projektów na całym świecie – podaje firma.

Rozbudowa atomu w Czechach

W marcu czeska spółka energetyczna CEZ złożyła wniosek o zgodę na budowę nowego bloku jądrowego Dukovanach do Państwowego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Jądrowego (SÚJB).

Dotychczas sześć firm wyraziło zainteresowanie budową nowych jednostek jądrowych w Czechach – China General Nuclear, EDF, Korea Hydro & Nuclear Power, Rosatom, Westinghouse oraz konsorcjum Atmea Mitsubishi Heavy Industries i EDF.  Wykonawca ma zostać wybrany do 2022 roku, a pozwolenie na budowę zostanie wydanie do 2029 roku. Starsza z dwóch czeskich elektrowni jądrowych, Dukovany, dysponuje czterema blokami o łącznej mocy 2040 MW, które zostały uruchomione w latach 1985–1987.  Udział energii jądrowej w produkcji energii elektrycznej w Czechach wynosi obecnie 35 procent.

Rosjanie przetarli szlak na Węgrzech

Rosjanie już teraz budują kolejne bloki jądrowe na Węgrzech. W 2009 roku tamtejszy parlament zatwierdził projekt budowy dwóch nowych bloków jądrowych pod nazwą Paks 2. Pod koniec 2014 roku Rosatom podpisał z Węgrami umowę w tej sprawie. Koszt budowy ma wynieść około 12,5 miliardów euro. Inwestycja ma być realizowana z pomocą kredytu zaciągniętego przez Węgrów na kwotę około 10 miliardów euro. Komisja Europejska zgodziła się w marcu 2017 roku, by Węgry przyznały pomoc publiczną na budowę nowej elektrowni atomowej przez Rosję, umożliwiając w ten sposób stworzenie modelu finansowania obiektu. Stało się to mimo sprzeciwu sąsiedniej Austrii, która opowiada się przeciwko nowemu atomowi w krajach sąsiednich. Przeciwnicy tej umowy w Unii Europejskiej zwracali uwagę na powiązanie bezpieczeństwa energetycznego Węgier z Rosatomem, uchodzącym na podmiot realizujący politykę Kremla w sektorze energetyki jądrowej.

Białoruś będzie informować w razie problemów atomu w Ostrowcu. Litwa nadal ma zastrzeżenia


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X