AlertEnergetykaGaz.Infrastruktura

Rosja może domagać się odszkodowania za sabotaż Nord Stream 1 i 2

Wyciek gazu z Nord Stream 1 i 2. Fot. Forsvaret.

Wyciek gazu z Nord Stream 1 i 2. Fot. Forsvaret.

Do tej pory nie ustalono sprawców sabotażu gazociągów Nord Stream 1 i 2, jednak Rosja nie wyklucza, że po otrzymaniu wyników śledztwa będzie się domagać odszkodowania za uszkodzenie jej infrastruktury – podała rosyjska agencja informacyjna RIA Novosti.

We wrześniu 2022 roku doszło do eksplozji i trwałego uszkodzenia gazociągów Nord Stream 1 i 2. W dochodzeniu mnożą się różne wątki i teorie, jednak do tej pory nie ustalono sprawcy sabotażu.

– Nie wykluczamy, że w późniejszym terminie podniesiemy kwestię odszkodowań za szkody powstałe w wyniku eksplozji gazociągów Nord Stream – powiedział w rozmowie z RIA Dmitrij Biriszewski, szef departamentu współpracy gospodarczej rosyjskiego MSZ.

Dodał, że kraje zachodnie sprzeciwiają się przygotowanemu przez Rosję projektowi rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ wzywającej do przeprowadzenia niezależnego międzynarodowego śledztwa w sprawie wybuchów Nord Stream.

– Mimo to zamierzamy w dalszym ciągu nalegać na kompleksowe i otwarte międzynarodowe śledztwo z obowiązkowym udziałem przedstawicieli Rosji – powiedział Biriszewski.

Oskarżenia o dokonanie sabotażu są również kierowane wobec Rosji. Kreml natomiast odpiera te zarzuty i oskarża o wybuchy Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię a ostatnio także Ukrainę. Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych odmówiła przeprowadzenia własnego śledztwa w sprawie incydentu, pozostawiając je prokuraturom Szwecji, Danii i Niemiec.

Reuters / RIA Novosti / Jacek Perzyński

Wyciek maili: Nord Stream 2 na wodór za 100 mld euro z Niemiec do Rosji


Powiązane artykuły

Bundeswehra wyrzuca przetargi za burtę. Dbałość o naturę też

Niemiecki rząd zatwierdził projekt ustawy o przyspieszeniu planowania i zakupów dla sił zbrojnych. Jej celem jest wzmocnienie Bundeswehry. Najważniejszą zmianą...
Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Wyścig zbrojeń w epoce dronów. W centrum rywalizacja Chin z USA

Stany Zjednoczone przyspieszają rewolucję dronową w swoich siłach zbrojnych. Pentagon ogłosił plany powszechnej integracji małych dronów bojowych z każdą gałęzią...

Udostępnij:

Facebook X X X