AlertBezpieczeństwoEnergetykaRopa

Rosjanie zaczęli ukrywać spadek podaży ropy w obawie przed sankcjami

Spada liczba chętnych na ropę z Rosji, a BiznesAlert.pl informował o ryzyku ograniczenia jej podaży przez Rosjan. Teraz resort energetyki przestaje publikować dane o wydobyciu „z powodów technicznych”. Rosjanie mogą się szykować na sankcje, przed którymi być może ocalą ich Chińczycy.

Rosyjski Kommiersant alarmuje, że Centralny Departament Rozdziału Kompleksu Paliwowo-Energetycznego w resorcie energetyki nie przedstawił danych o wydobyciu ropy w Rosji z marca „z powodów technicznych”. Wcześniej Refinitiv Eikon podał dane o rekordowym spadku wydobycia rosyjskiego i został zacytowany przez BiznesAlert.pl.

Źródło Interfaxu w sektorze naftowym Rosji przekonuje, że wydobycie w Rosji wzrosło w marcu o 7,3 procent, ale według Kommiersanta te dane są nieprawdziwe, bo porównują luty liczący 28 dni z marcem liczącym 31 dni. – Wychodzi na to, że faktycznie średnie wydobycie spadło o 0,4 procent – pisze autor tej gazety. – Władze rosyjskie w sposób oczywisty nie chcą dłużej informować jak dużo wydobywa ropy drugi największy producent na świecie – dodaje.

Zdaniem Kommiersanta powodem jest utrata zainteresowania ropą rosyjską zmuszająca firmy do ograniczenia wydobycia. – Najważniejszy powód to fakt, że władze rosyjskie szykują się na potencjalne embargo unijne albo sankcje wtórne USA na kontrakty naftowe z Rosją – czytamy dalej. Kommiersant przypomina, że jawne dane o wydobyciu mogą pozwolić na odpowiednie zaprojektowanie sankcji tak, aby nie były omijane. Z tego powodu Iran nie podaje danych o eksporcie ropy. Mimo to sankcje wobec tego kraju zmniejszyły eksport o 40 procent od 2018 do 2022 roku.

Łukoil cytowany przez Kommiersanta przyznaje, że spadek eksportu ropy z Rosji widoczny jeszcze bez embargo zmusza firmy wydobywcze do zmniejszenia produkcji, bo nie mają już gdzie składować nadwyżek ropy. Prezes Łukoila Wagit Alekperow napisał do ministra energetyki Aleksandra Nowaka list z 25 marca, w którym ostrzega przed nadwyżka zapasów. Jego zdaniem utrzymanie się tej sytuacji doprowadzi do zatrzymania pracy rafinerii i spadku przerobu paliw. Rosjanie posiadają cztery rafinerie przerabiające łącznie 43 mln ton ropy w 2021 roku.

Eksport diesla z Rosji w marcu spadł 1,5 razy w porównaniu z lutym  – wylicza Oleg Żyrinow z KPMG cytowany przez Kommiersanta. Około 1,5 mln ton nie znalazło klienta i trafiło do baz paliwowych. Resort surowców naturalnych cytowany przez gazetę ostrzega, że gdyby zgodnie z propozycją Łukoila ograniczyć opłaty środowiskowe w celu ulżenia producentom, budżety regionalne na ochronę środowiska straciłyby finansowanie.

Również The Economist donosi, że ropa rosyjska jest coraz mniej popularna. Eksport ropy z Rosji 24 marca siegał 2,3 mln baryłek dziennie i to jest poziom o prawie 2 mln ton niższy od pierwszego marca według firmy Kepler, która przekonuje, że cały wolumen rosyjski jest do zastąpienia importem analogicznej mieszanki z Iranu, jeżeli dojdzie do przełomowego powrotu do porozumienia nuklearnego.

– Tylko Chiny mogą uratować Rosję. Importują około 10,5 mln baryłek dziennie i według rozmówców The Economist mogłyby zwiększyć import do 12 mln baryłek zwiększając zakupy u Rosjan, ale póki co to się nie dzieje. Warto przypomnieć, że wówczas w Europie zostanie więcej ropy zwykle trafiającej do Azji. Na przeszkodzie mogą jednak stanąć sankcje za pośrednictwo przy handlu ropą rosyjską rozważane przez USA.

Kommiersant/The Economist/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Embargo na surowce Rosji byłoby kosztowne, ale skuteczne (ANALIZA)


Powiązane artykuły

Japońska flota może pochwalić się bronią, którą do tej pory widywaliśmy jedynie w filmach science-fiction,foto: x/ @HNlEHupY4Nr6hRM

Japonia testuje działa elektromagnetyczne. Broń jak z filmów

Japonia wyprzedziła resztę świata w pracach nad futurystycznym uzbrojeniem. Nowe zdjęcia opublikowane w mediach społecznościowych pokazują, że Marynarka Wojenna Japonii...

MON obiecuje: Umowa na 180 koreańskich czołgów do końca roku

Paweł Bejda, wiceminister obrony narodowej zadeklarował, że resort do końca roku sfinalizuje umowę na koreańskie czołgi K2. Dotyczy ona dostarczenia...

Macron rozmawiał telefonicznie z Putinem o Ukrainie i Iranie

Francuski prezydent odbył około dwugodzinną rozmowę z Władymirem Putinem. Poruszona została kwestia trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz irański program...

Udostępnij:

Facebook X X X