Rosyjski minister rozwoju gospodarczego popiera podział Gazpromu

25 sierpnia 2015, 12:00 Alert
Gazprom Nieft 1

(Interfax/BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński)

W cytowanej w dniu 24 sierpnia przez agencję Interfax wypowiedzi rosyjski minister rozwoju gospodarczego Aleksiej Uljukajew odniósł się ,,ogólne pozytywnie” do propozycji niezależnych spółek w sprawę reformy branży gazowej. Szef resortu powiedział, że w szczególności popiera ideę wydzielenia z Gazpromu spółki odpowiadającej za transport gazu. Uljukajew podkreślił, że istnieje ,masa konkretnych rzeczy, które wymaga ponownego opracowania. Nikt u nas nie polecił omówienia tych kwestii. Historia stara jak ropa”.

Jak informował 23 lipca BiznesAlert.pl w przygotowanej przez Rosnieft alternatywnej koncepcji rozwoju wewnętrznego rynku gazu za racjonalne uważa ona aby do 2025 roku wydzielić system transportu gazu oraz podziemne magazyny surowca oraz przenieść je do odrębnej od Gazpromu spółki. Ponadto w dokumencie jest mowa o tym, że dostęp do przepustowości sieci przesyłu gazu oraz do pojemności magazynów powinien się odbywać na zasadzie aukcji lub zgłoszeń ,,opierających się na dostępie do informacji o wolumenie przesyłanym przez GTS oraz do podziemnych magazynów”.

Poinformowano również, że do 2023 roku Rosnieft proponuje stworzenie mechanizmu pełnej liberalizacji eksportu, przy zachowaniu elementów kontroli państwowej, oraz jego omówienie w ramach grupy roboczej, w której udział wzięliby przedstawiciele wszystkich zainteresowanych stron. Rosyjska spółka proponuje w 2024 roku przyjęcie odpowiednich przepisów a rok później nastąpiłaby pełna liberalizacja eksportu.

Na chwilę obecną rosyjskie prawodawstwo daje możliwość eksportu gazu poprzez rurociągi tylko Gazpromowi oraz w pełni zależnej od niego spółce Gazprom Export.

Czytaj więcej:

Rosjanie nie spieszą się z dalszą liberalizacją eksportu LNG

Rząd rosyjski broni monopolu Gazpromu

Gazprom: liberalizacja eksportu gazu jest nieracjonalna oraz wstrząśnie podstawami rynku

Rząd odpowiada Rosnieftowi na jego propozycje dotyczące Gazpromu