USA zawarły w listopadzie umowy o modernizacji, rozbudowie i budowie dotychczasowych i nowych reaktorów jądrowych z Rumunią, Bułgarią i Polską. Amerykanie mieliby zapewnić finansowanie i technologię. W wyścigu o kontrakty nie rezygnują Francuzi, którzy podpisali deklarację o współpracy przy rozwoju atomu z Rumunią i nadal rozmawiają z Polską.
Francja rozmawia o atomie z Rumunią i Polską
Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka i ambasador Francji Frédéric Billet rozmawiali 22 października o współpracy Polski i Francji w sektorze energetyki jądrowej. – Obiecujące spotkanie z ministrem Michałem Kurtyką i jego zespołem w sprawie partnerstwa Polski i Francji dot. współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej. Pracujemy nad kontynuacją – napisał na twitterze Frédéric Billet, ambasador Francji w Polsce. W połowie września ambasador Francji o współpracy w sektorze jądrowym rozmawiał z wiceministrem klimatu Adamem Guibourgé-Czetwertyńskim. Przedstawiciele Francji raz jeszcze powtórzyli, że francuskie firmy są zainteresowane udziałem w budowie elektrowni jądrowych w Polsce.
https://twitter.com/Amb_Francji/status/1319294116618878979
Tymczasem 27 października Francja i Rumunia podpisały deklarację woli współpracy w dziedzinie cywilnej energetyki jądrowej, której celem jest m.in. współpraca „z partnerami strategicznymi” przy budowie bloków 3 i 4 elektrowni jądrowej Cernavoda oraz modernizacja bloku nr 1. Dokument został podpisany wczoraj przez premiera Francji Jeana Castexa i jego rumuńskiego odpowiednika Ludovica Orbana, którzy przewodzili delegacjom swoich ministrów do Paryża.
Intensyfikacja rozmów francuskiej dyplomacji o rozwoju i budowie bloków jądrowych może być podyktowana październikowymi umowami i rozwoju i współpracy przy budowie nowych bloków jądrowych w Rumunii, Bułgarii i w Polsce.
Jakóbik: USA sfinansują atom w Rumunii. Wnioski dla Polski (ANALIZA)
USA o kilka kroków przed Francją
Na początku października rumuński minister gospodarki, energii i rozwoju Virgil Popescu oraz sekretarz energii USA Dan Brouillette parafowali wstępną umową międzyrządowej, który zakłada rumuńsko-amerykańską współpracę przy konserwacji i rozbudowie elektrowni jądrowej Cernavodă. Umowa zakłada wykorzystanie doświadczenia i technologii z USA przy budowie reaktorów nr 3 oraz 4, a także konserwację reaktora nr 1. Kilkanaście dni później doszło do zawarcia umowy międzyrządowej o współpracy Polski i USA w rozwoju Programu Polskiej Energetyki Jądrowej oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Polsce.
Zgodnie z postanowieniami umowy, w ciągu 18 miesięcy Polska i USA przygotują wspólnie raport zawierający rezultaty prac przygotowawczych i projektowych wykonanych przez czołowe amerykańskie firmy sektora cywilnej energetyki jądrowej oraz propozycję struktury finansowania programu. Raport będzie podstawą dla długofalowego zaangażowania USA, a dla rządu Polski do podjęcia decyzji o wyborze partnera przy realizacji Polskiego Programu Energetyki Jądrowej.
World Nuclear News/Twitter/Bartłomiej Sawicki