– Obecnie w Chinach bardzo silnie rozwijane są odnawialne moce: w tej chwili kraj ten buduje 180 gigawatów (GW) energii słonecznej i 159 GW dodatkowej energii wiatrowej, jak wynika z badań amerykańskiej organizacji Global Energy Monitor (GEM). Według tego raportu, ta suma 339 GW „reprezentuje 64 procent energii słonecznej i wiatrowej”, która jest „obecnie w budowie” na planecie, prawie dwukrotnie więcej niż reszta połączonego świata – pisze Marcin Jóźwicki, współpracownik BiznesAlert.pl.
- Państwo Środka, z populacją 1,4 miliarda mieszkańców i statusem kraju produkcyjnego z wieloma fabrykami, jest wiodącym na świecie emitentem gazów cieplarnianych, który według naukowców przyspiesza zmiany klimatyczne.
- Według raportu, Chiny zwiększyły prawie dwa razy więcej mocy energii słonecznej i wiatrowej na skalę użytkową w 2023 roku niż w jakimkolwiek innym.
- Twórcy raportu podsumowują, że w 2023 roku odnotowano bezprecedensowy wzrost energii wiatrowej i słonecznej w Chinach. Niesłabnąca fala budowy gwarantuje, że Chiny będą nadal przewodzić w instalacjach wiatrowych i słonecznych w najbliższej przyszłości, znacznie wyprzedzając resztę świata.
Według badań amerykańskiej organizacji Global Energy Monitor (GEM), Chiny umacniają swoją pozycję światowego lidera w dziedzinie energii odnawialnej, obecnie budując dwa razy więcej mocy w zakresie energii wiatrowej i słonecznej niż reszta świata. Chiny zobowiązały się do ustabilizowania lub zmniejszenia emisji do 2030 roku, a następnie do osiągnięcia neutralności węglowej do 2060 roku. Państwo Środka, z populacją 1,4 miliarda mieszkańców i statusem kraju produkcyjnego z wieloma fabrykami, jest wiodącym na świecie emitentem gazów cieplarnianych, który według naukowców przyspiesza zmiany klimatyczne.
Obecnie w Chinach bardzo silnie rozwijane są odnawialne moce: w tej chwili kraj ten buduje 180 gigawatów (GW) energii słonecznej i 159 GW dodatkowej energii wiatrowej, jak wynika z badań amerykańskiej organizacji Global Energy Monitor (GEM). Według tego raportu, ta suma 339 GW „reprezentuje 64 procent energii słonecznej i wiatrowej”, która jest „obecnie w budowie” na planecie, prawie dwukrotnie więcej niż reszta połączonego świata.
Dane na wykresie obejmują fazy projektu solarnego o mocy 20 megawatów (MW) lub więcej oraz fazy projektu wiatrowego o mocy 10 MW lub większej. Moce produkcyjne w budowie dla Chin i Europy, zaktualizowane w czerwcu 2024 roku, podczas gdy dla innych krajów do grudnia 2023 roku.
Według raportu, Chiny zwiększyły prawie dwa razy więcej mocy energii słonecznej i wiatrowej na skalę użytkową w 2023 roku niż w jakimkolwiek innym. Do pierwszego kwartału 2024 roku całkowita moc energii słonecznej i wiatrowej w skali użytkowej w Chinach osiągnęła 758 GW, chociaż według danych z Chińskiej Rady ds. Energii Elektrycznej, całkowita moc, w tym rozproszona energia słoneczna, wynosi 11 120 GW. Wiatr i energia słoneczna stanowią obecnie 37 procent całkowitej mocy w kraju, co stanowi wzrost o osiem procent w porównaniu z 2022 roku, i powszechnie oczekuje się, że przewyższa moc węgla, która stanowi obecnie 39 procent całkowitej mocy w 2024 roku.
Dane na powyższym wykresie obejmują fazy projektu solarnego o mocy megawata (MW) lub większej oraz fazy projektu wiatrowego o mocy 10 MW lub większej. Grafika nie obejmuje 21 GW mocy słonecznej i 20 GW mocy wiatrowej bez znanego roku początkowego.
Twórcy raportu podsumowują, że w 2023 roku odnotowano bezprecedensowy wzrost energii wiatrowej i słonecznej w Chinach. Niesłabnąca fala budowy gwarantuje, że Chiny będą nadal przewodzić w instalacjach wiatrowych i słonecznych w najbliższej przyszłości, znacznie wyprzedzając resztę świata. Jednak Chiny nadal muszą przekształcić ogromne nagromadzenie odnawialnych źródeł energii w wytwarzanie energii, zastąpić paliwa kopalne i osiągnąć „punkt zwrotny”, aby jak najszybciej zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. Chiny nadal w dużym stopniu polegają na swoich elektrowniach węglowych, silnie zanieczyszczającej energii kopalnej, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Chiński rząd walczy również o transport części energii odnawialnej, produkowanej w odległych regionach, do gospodarczych i gęsto zaludnionych centrów wschodu.
Patrząc na działania Chin widać przezorność i dalekowzroczność. Mimo ogromnego zapotrzebowania na energię, która teraz w dużym stopniu pochodzi z węgla, Państwo Środka skupia się na inwestowaniu w odnawialne źródła energii. Chińczycy wiedzą, że państwa do których eksportują swoje towary zwracają np. uwagę na tzw. „ślad węglowy”. Zdają sobie także sprawę, że dywersyfikacja energetyczna to podstawa bezpieczeństwa i stabilnego rozwoju.