Śląsk w unijnej inicjatywie dla regionów górniczych

4 grudnia 2018, 06:30 Alert

Woj. śląskie ma otrzymać wsparcie w ramach uruchomionej pod koniec ub. roku unijnej inicjatywy dot. transformacji regionów górniczych Coal Regions in Transition (CriT). Jak wynika z informacji samorządowców z woj. śląskiego, pod tym kątem zapewniono już specjalne fundusze.

fot. Węglokoks

Według wcześniejszych informacji lista projektów, które jako pierwsze mają być realizowane w ramach Coal Regions in Transition, miałaby zostać ogłoszona na rozpoczętym oficjalnie w poniedziałek szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach.

O inicjatywie mówił podczas poniedziałkowej sesji Sejmiku Woj. Śląskiego b. wicemarszałek regionu zajmujący się m.in. tą kwestią, obecnie szef sejmikowego klubu radnych klubu KO PO-Nowoczesna Michał Gramatyka (PO).

Przedstawiając dokonania poprzedniego marszałka woj. śląskiego Wojciecha Saługi (PO) i kierowanego przezeń zarządu, Gramatyka wskazał m.in., że w poprzedniej kadencji samorząd województwa rozpoczął walkę o jakość powietrza (uchwała antysmogowa); przyczynił się także do objęcia regionu unijną inicjatywą Coal Regions in Transition – z odrębnym funduszem.

„Nie bez znaczenia dla tej kadencji zarządu jest również włączenie woj. śląskiego do grupy czterech regionów górniczych, przeżywających okres transformacji powęglowej” – powiedział b. wicemarszałek.

„Z mediów wiem, (…) że ostatnio odbyło się spotkanie z Komisją Europejską, gdzie pewne ustalenia prowadzone przez ostatnie cztery lata zostały potwierdzone i że dzisiaj już wiadomo, że będzie osobny fundusz na Coal Regions in Transition (…) i że woj. śląskie jest jednym z czterech europejskich regionów, które w tej pilotażowej dla Unii Europejskiej akcji na pewno będzie brało udział” – dodał.

Gramatyka nawiązał w ten sposób do „spotkania platformy wsparcia regionów górniczych” zorganizowanego – według relacji urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego – przez Komisję Europejską wraz z samorządem regionu w Katowicach w ostatni piątek.

O najważniejszych wyzwaniach klimatycznych przypominał tam odpowiedzialny za CRiT wiceszef Komisji Europejskiej, komisarz ds. unii energetycznej Maros Szefczovicz. „Już dzisiaj jesteśmy świadkami coraz częstszych, niepokojących zjawisk klimatycznych. Pamiętamy o tragicznych pożarach w Kalifornii czy w Szwecji. Nie zapominamy o tornadach, które zaczęły też pojawiać się w Europie Środkowej, w tym w Polsce” – mówił, cytowany przez biuro prasowe urzędu marszałkowskiego, Szefczovicz.

„Nikt nie ma wątpliwości, że koszty usuwania skutków katastrof klimatycznych są z roku na rok coraz wyższe. Nie możemy dalej czekać. Musimy działać. Możemy zmaksymalizować udział odnawialnych źródeł energii – to będzie podstawa naszego systemu energetycznego. Ponad 80 proc. energii elektrycznej będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych do 2050 r.” – akcentował komisarz.

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski nawiązał w piątek do przedstawionych w ub. tygodniu głównych założeń polskiej polityki energetycznej do 2040 r. „Już rozmawiamy na ten temat między resortami. Czeka nas dyskusja w parlamencie. Bardzo ważne będzie dla nas zdanie samych mieszkańców. Dlatego do stycznia 2020 r. będziemy prowadzić konsultacje społeczne” – zasygnalizował.

„Chcemy rozwijać małe, rozproszone małe elektrownie, chcemy odzyskiwać sieci ciepłownicze oraz promować program gazyfikacji. Teraz już nie planujemy. Wchodzimy w etap realizacji” – zapewnił Tobiszowski, wśród przyszłościowych planów pod kątem CRiT wymieniając innowacyjny pomysł redukcji metanu w kopalniach, wpływający m.in. na ograniczenia w następnych latach emisji tego gazu do atmosfery.

Mówiący o finansowaniu CRiT europarlamentarzysta Jerzy Buzek wskazał, że w Parlamencie Europejskim udało się przegłosować dodatkowe środki na sprawniejsze przekształcenie regionów węglowych. „Oponenci tych dodatkowych pieniędzy uważali, że będą one wydane na wzmacnianie węgla. Tymczasem zamysł ich wydatkowania jest zupełnie inny. Chodzi o sprawiedliwe odchodzenie od węgla” – akcentował Buzek.

Marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski uznał ideę platformy regionów górniczych za cenną i wartościową. „Forum współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy regionami górniczymi, wsparte doradztwem eksperckim to istotny +katalizator+, który przyśpiesza i wzmacnia proces transformacji przemysłowej regionu. Jako region szeroko współpracujący z Ministerstwem Energii chcemy być przede wszystkim skuteczni” – deklarował Chełstowski.

W lipcu br. strona polska wybrała 12 projektów z zaproponowanych wstępnie pod kątem CRiT 36 przedsięwzięć. Projektami mają zarządzać zgłaszające je podmioty – m.in. Spółka Restrukturyzacji Kopalń, Jastrzębska Spółka Węglowa i inne podmioty górnicze, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna czy samorząd woj. śląskiego. Zgłoszone projekty są zgodne z rządowym Programem dla Śląska.

Polska Agencja Prasowa