AlertWszystko

Słowenia zapłaci Chorwacji odszkodowanie za brak prądu

(HRT/HEP/ICSID/BS)

Ponad 40 mln euro odszkodowania musi zapłacić rząd Słowenii chorwackiej spółce elektroenergetycznej Elektroprivreda HEP. Wyrok sądu arbitrażowego dotyczy przerw w dostawach energii elektrycznej z elektrowni atomowej w Krško w latach 2002 – 2003. Od decyzji Międzynarodowego Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych w Waszyngtonie nie przysługuje odwołanie.

Sąd arbitrażowy w Waszyngtonie już w 2009 r. przyznał chorwackiej, państwowej spółce energetycznej rekompensatę za przerwę w dostawach prądu wytworzonego w słoweńskiej elektrowni Krško w okresie od lipca 2002 r. do kwietnia 2003 r. Zeszłotygodniowy wyrok sądu dotyczył wielkości odszkodowania. Sąd zdecydował, że Słowenia musi zapłacić odszkodowanie w wysokości około 20 mln euro, powiększoną o odsetki, oraz 10 mln dol. na pokrycie kosztów sądowych. Łączna kwota odszkodowania po policzeniu wszystkich kosztów wyniesie ponad 40 mln euro.

Pełniący funkcje ministra gospodarki w Chorwackim rządzie, Ivan Vrdoljak powiedział, że jest bardzo zadowolony z decyzji trybunału arbitrażowego. To dowód na to, że Słowenia działała niezgodnie z prawem. – Pokazaliśmy, że potrafimy chronić strategiczne przedsiębiorstwa i strategiczne interesy kraju – zaznaczył Vrdoljak. Z kolei premier Słowenii komentując z Brukseli wyrok sądu podkreślił, że skomplikuje to jeszcze bardziej i tak niełatwą już sytuacje budżetową Słowenii. Mimo to, jak podkreślił Cerar, minister finansów jak i cały rząd będzie szukał rozwiązania w tej sprawie. Premier zaznaczył także, że sprawa elektrowni Krško pokazuje, jak bardzo nierozsądne i lekkomyślnie decyzje z przeszłości rzutują na obecną sytuację gospodarczą, utrudniając powrót Słowenii na ścieżkę zrównoważonego rozwoju.

Pierwsza i jak dotychczas jedyna elektrownia atomowa na terenie Bałkanów Zachodnich została uruchomiona w 1983 r., na terenie ówczesnej socjalistycznej Republiki Słowenii wchodzącej w skład Federacji Jugosławii. Decyzja o budowie siłowni zapadła w 1970 r., kiedy republiki Chorwacka i Słoweńska podpisały umowę o budowie elektrowni jądrowej w słoweńskiej miejscowości Krško. Rozpad Socjalistycznej Federacji Republiki Jugosławii i powstanie osobnych państw Słowenii i Chorwacji skomplikował sprawę dotyczącą kontroli i korzystaniu z elektrowni w Krško. W efekcie przedłużających się rozmów między Ljubljaną a Zagrzebiem w 1998 r. Słowenia wyłączyła linię elektroenergetyczną łączącą Elektrownie Krško z Chorwacją, odcinając ją od dostaw energii elektrycznej. Trzy lata później podpisano umowę regulującą stosunki właścicielskie. Jednak Słowenia ratyfikowała umowę dopiero w 2003 r. Mimo, że Słowenia miała ponownie rozpocząć dostarczanie prądu od lipca 2002 r. Obecnie właścicielem i operatorem elektrowni jest słoweńsko-chorwacka spółka Nuklearna Elektrarna Krško. Słoweńska firma GEN Energija i chorwacka Elektroprivreda HEP posiadają po 50 proc. udziałów przedsięwzięciu. Chorwacja w 2005 r. wniosła do Międzynarodowego Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych w Waszyngtonie sprawę dotyczącą przerw dostawach prądu. W 2009 r. sąd przychylił się do racji chorwackiej spółki energetycznej. Decyzja sądu z ubiegłego tygodnia, dotycząca kwoty odszkodowania, kończy jeden z trzech najistotniejszych sporów jakie toczyły się między Chorwacja a Słowenią po uzyskaniu przez nie niepodległości.

 


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X