PGE zamierza rozbudowywać istniejące bloki o instalacje ciepłownicze, przejmować kolejne elektrociepłownie i oferować w Rybniku ciepłą wodę użytkową. Chce także zaoferować centralne ogrzewanie budynkom, w którym jeszcze nie ma tego rodzaju instalacji.
– Przejęcie polskich aktywów EDF i rozpoczęcie procesu włączenia ich do Grupy PGE to dla nas historyczny moment i ogromny sukces. Zamknięcie tej strategicznej dla PGE transakcji korzystnie zmienia strukturę biznesu Grupy, umożliwiając nam znaczny wzrost w perspektywicznym segmencie regulowanej działalności ciepłowniczej oraz umacniając na pozycji lidera rynku energii elektrycznej – mówi Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
– Przejęcie aktywów EDF jest pierwszym krokiem na rzecz pozostania Grupy numerem jeden na polskim rynku ciepłowniczym – przyznał Baranowski. – Przed nami rozpisany na nuty proces integracji tych aktywów – dodał.
– Będziemy używać nazwy PGE Energia Cieplna. To kolejny krok na drodze do realizacji strategii Grupy ogłoszonej we wrześniu zeszłego roku. Ma ona na celu budowę stabilnych fundamentów do dalszego rozwoju – powiedział prezes PGE, Henryk Baranowski.
PGE zapowiedziało, że 14 grudnia ogłosi w Gdańsku nową strategię Grupy na rzecz kogeneracji.
PGE rośnie dzięki przejęciu aktywów EDF
Przedstawiciele spółki zapowiedzieli, że planują inwestować w nowe przedsięwzięcia. – Miasto Rybnik jest zanieczyszczone niską emisją. To pierwszy wkład pokazujący, że jesteśmy w stanie inwestować w przedsięwzięcia na rzecz miast i gmin. Ciepło zawsze jest rynkiem lokalnym. Stąd bierze się wielka odpowiedzialność – powiedział wiceprezes PGE Ryszard Wasiłek.
Ofensywa w Rybniku
– Zapadała już decyzja, że będziemy rozbudowywali dwa bloki energetyczne o moduły ciepłownicze. To jest pierwsza cześć przedsięwzięcia. Druga część to rozbudowa sieci. Chcemy połączyć Rybnik z tą siecią ciepłowniczą, która zarządza Termika. Będziemy starali się wejść do budynków i zaproponować tym wszystkim, którzy korzystają z ciepła pozyskanego z sieci ciepłowniczej także ciepłą wodę użytkową. Postaramy się także zaoferować cały system związany z dostawą ciepła na rzecz ciepła systemowego w tych budynkach których takich instalacji jeszcze nie posiadają – zapowiedział Wasiłek. – W najbliższych dniach zostaje podpisany list intencyjny z prezydentem miasta Rybnika oraz ze wszystkimi potencjalnymi akcjonariuszami. To przedsięwzięcie konsultujemy ze Z NFOŚiGW i liczymy, że pozyskamy na to duże środki, aby móc to zrealizować. Miasto Rybnik charakteryzuje się dużym poziomem zanieczyszczenia to jest nasz pierwszy wkład po konsolidacji, poprzez który będziemy chcieli pokazać, że jesteśmy w stanie realizować przedsięwzięcia istotne z punktu samorządów. Ciepło to rynek lokalny, więc na nas spoczywa odpowiedzialność za rozmowy z władzami lokalnymi tym aspekcie.
Przejęcie aktywów EDF przez PGE
W ramach transakcji PGE przejmie m.in. osiem elektrociepłowni oraz 400 km sieci ciepłowniczych. – Z satysfakcją mogę powiedzieć, że sfinalizowanie zakupu EDF Polska jest korzystne dla Grupy PGE oraz jej obecnych i przyszłych klientów – powiedział Henryk Baranowski.
Umowa w tej sprawie została podpisana 13 listopada. PGE Polska Grupa Energetyczna po samodzielnym przejęciu aktywów EDF Polska podwoiła swoje zainstalowane moce cieplne do przeszło 7,5 GWt i o 25 procent zwiększyła zainstalowane moce elektryczne do blisko 16 GWe. Utrzymanie dotychczasowego, raportowanego za 2016 r. poziomu produkcji, zwiększy wolumen produkowanego przez Grupę ciepła o ponad 150 proc. Dzięki połączeniu mocy zainstalowanych PGE i EDF Grupa PGE umocniła pozycję lidera w segmencie elektroenergetycznym i została największym w kraju dostawcą ekologicznego ciepła systemowego z 15 procentowym udziałem w polskim rynku ciepła.
Grupa PGE będzie musiała w latach 2018-2021 sprzedawać dodatkowo na giełdzie ilość energii elektrycznej odpowiadającą energii wytworzonej przez Elektrownię Rybnik. Dodatkowym zobowiązaniem wynikającym z przepisów prawa jest konieczność ogłoszenia przez PGE wezwania (do 66 proc. kapitału) na akcje giełdowej spółki ZEW Kogeneracja, wchodzącej w skład przejętych aktywów EDF Polska. ZEW Kogeneracja zarządza obecnie czterema elektrociepłowniami (Wrocław, Zielona Góra, Zawidawie, Czechnica) oraz 3 sieciami ciepłowniczymi. PGE ma obowiązek ogłosić wezwanie w ciągu 3 miesięcy po zamknięciu transakcji.