Jest porozumienie unijne w sprawie strategii metanowej

15 listopada 2023, 10:45 Alert

Rada Unii Europejskiej i Parlament Europejski osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie ograniczania emisji metanu w energetyce. Aktualizacja rozporządzenia, które jest częścią pakietu gazowego przedstawionego w grudniu 2021 roku, wprowadza nowe wymagania w zakresie pomiaru, raportowania i weryfikacji emisji.

Budynek Komisji Europejskiej fot. Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl
Budynek Komisji Europejskiej fot. Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl

Rada Unii Europejskiej poinformowała, że osiągnęła porozumienie polityczne w sprawie rozporządzenia dotyczącego kontroli i ograniczania emisji metanu w energetyce.

– Rozporządzenie wprowadza dla sektorów naftowego, gazowego i węglowego nowe wymagania w zakresie pomiaru, raportowania i weryfikacji emisji metanu, a także wprowadzenia środków łagodzących mających na celu uniknięcie tej emisji, w tym wykrywania i naprawy wycieków metanu oraz ograniczania odpowietrzania i spalania na pochodniach. Proponuje także globalne narzędzia monitorowania, które mają zapewnić przejrzystość emisji metanu z importu ropy, gazu i węgla do UE – czytamy w komunikacie Rady.

Podmioty uzgodniły terminy i częstotliwość monitorowania, raportowania i inspekcji potencjalnych źródeł emisji metanu. Według tych założeń, operatorzy będą zobowiązani do składania właściwym organom raportów zawierających m.in. określenie poziomu emisji metanu ze źródła (w ciągu 18 miesięcy od wejścia rozporządzenia), pomiary bezpośrednie poziomu emisji metanu ze źródeł, uzupełnione pomiarami na poziomie obiektu (w ciągu 36 miesięcy i do 31 maja każdego kolejnego roku) oraz pomiary bezpośrednie emisji metanu ze źródeł dla aktywów nieeksploatowanych (w ciągu 48 miesięcy i do 31 maja każdego roku następnego). Operatorzy kopalń zostaną zobowiązani do przedkładania raportów zawierających roczne dane dotyczące emisji metanu ze źródła (w ciągu 12 miesięcy) dla działających kopalń, a także monitorowania kopalń nieczynnych i opuszczonych – podaje Rada Unii Europejskiej.

Nowe rozwiązanie nakłada na podmioty wymogi, których przestrzeganie będzie poddawane kontroli. Pierwsza z nich ma zostać przeprowadzona nie później niż 21 miesięcy od dnia wejścia rozporządzenia w życie. Dokument czeka jeszcze na formalne przyjęcie przez Radę i Parlament.

Strategia metanowa została przedstawiona przez KE w połowie 2021 roku. Ma na celu redukcję emisji metanu w unijnym sektorze energetycznym.

Buzek: Unia Europejska jest gotowa na sezon grzewczy