Bez kategorii

Takiej sytuacji na rynku ropy nie było od wielu lat. Brent zyskał dzięki Polsce

Ropa w USA zmierza do zakończenia już 8. z kolei tygodnia ze zwyżką ceny. Takiej sytuacji, a dokładnie tak długo trwającego rajdu na amerykańskim rynku ropy nie było od niemal 4 lat, a Brent zyskała dzięki Polsce – podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na VI na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 64,90 USD, po spadku ceny o 0,48 proc., ale w całym tym tygodniu surowiec zyskał do tej pory 1,3 proc. Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 74,18 USD za baryłkę, po spadku notowań o 0,23 proc. Od początku tygodnia surowiec zdrożał jednak 3 proc. i może go zaliczyć jako już 5. ze wzrostem notowań.

Na giełdzie energii w Szanghaju ropa staniała w piątek o 1,2 proc., a w całym tygodniu zyskała 5 proc.

Inwestorzy są ciekawi, jakie będą reakcje krajów OPEC na niedawne postanowienia rządu USA.

Na początku tego tygodnia amerykańska administracja zdecydowała, że kraje – importerzy ropy z Iranu – nie będą już wyłączeni z amerykańskich sankcji, jeśli będą nadal kupowały irański surowiec.

W 2018 r. USA nałożyły sankcje na Iran i irańską ropę. Potem amerykańska administracja zezwoliła kilku krajom na import ograniczonej ilości irańskiego surowca przez 6 miesięcy. Zezwolenia te obowiązują do 2 maja i dotyczą Chin, Grecji, Indii, Włoch, Japonii, Korei Południowej, Tajwanu i Turcji.

Na rynkach ocenia się, że może “zniknąć” połowa dotychczas dostarczanej irańskiej ropy. Mniej ropy na giełdy paliw dociera też z Wenezueli, Nigerii i Libii – przypominają analitycy.

Podczas poprzedniej sesji ropa w USA straciła 1 proc., a Brent zniżkowała 0,3 proc.

Brent na ICE w czwartek po raz pierwszy od X 2018 r. przekroczyła poziom 75 dolarów za baryłkę po tym, gdy Polska, która odbiera ropę z Rosji za pośrednictwem ropociągu “Przyjaźń”, wstrzymała import surowca z Rosji.

Ministerstwo Energii w nocy ze środy na czwartek poinformowało, że ze względu na pogorszenie się parametrów jakościowych rosyjskiej ropy REBCO, podjęło decyzję o wstrzymaniu dostaw surowca w punkcie Adamowo na granicy polsko-białoruskiej.

Strona rosyjska przyznała, że doszło do obniżenia jakości przesyłanego surowca, jednak jest to wyłącznie “kwestia techniczna”.

Polska Agencja Prasowa


Powiązane artykuły

Belgia zostaje przy atomie

Belgijski parlament przegłosował 15 maja ustawę, która ma uchylić ustawę z 2003 roku, która  określała dokładny plan stopniowego wycofywania się...
Źródło: Freepik

Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega przed fałszywymi reklamami z udziałem influencerów

Ministerstwo Cyfryzacji apeluje o szczególną ostrożność wobec reklam internetowych, w których wykorzystuje się wizerunek znanych osób – w tym polityków...
Komisja Europejska. Fot. Jędrzej Stachura

KE: Unijne standardy nie podlegają negocjacjom z USA

Unijne standardy, szczególnie te dotyczące żywności i zdrowia, są święte i nie będą przedmiotem rozmów ani z USA, ani z...

Udostępnij:

Facebook X X X