AlertEnergetykaEnergia elektrycznaOZE

Tauron uruchomił nowy magazyn energii

Fotowoltaika. Fot. Freepik.com.

Fotowoltaika. Fot. Freepik.com.

Tauron połączył sieć niskiego napięcia z magazynem energii. To pilotażowy projekt żeby pokazać pozytywny wpływ na prace sieci i zakończyć problemy w oddawaniu energii przez mikroelektrownie słoneczne.

Mikroinstalacje fotowoltaiczne

Tauron szuka sposób na wzrosty i asymetrię w pracy sieci elektroenergetycznej. Dlatego, we współpracy z Apator S.A., gminą Ochotnica Dolna i Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, spółka wprowadziła program pilotażowy przyłączenia sieci niskiego napięcia do magazynu energii w Ochotnicy. Zgodnie z założeniami ma to pokazać, że takie rozwiązania wpływają pozytywnie na stabilizację całej sieci.

– Zakładamy, że moc wynosząca 50 kW oraz pojemność 100 kWh magazynu energii przyczyni się do poprawy parametrów napięcia. Chodzi tu o redukcję wzrostów i asymetrii napięć, co zdarza się w miejscach o dużej koncentracji 1-fazowych mikroinstalacji na niewielkim obszarze. Magazyn ma zmniejszyć liczbę automatycznych wyłączeń, a tym samym usprawnić pracę istniejących mikroinstalacji prosumenckich – powiedział prezes Grupy Tauron Paweł Szczeszek.

Magazyn w Ochotnicy Dolnej jest magazynem przemysłowym, który przechowuje energię z okolicznych stacji fotowoltaicznych, czyli mini elektrowni słonecznych z mocą do 2 kW. W tym rejonie małopolski, szacuje się największe zagęszczenie tego typu mikroinstalacji. Jest ot zgodne z duchem transformacji energetycznej, natomiast konsekwencją niezamierzoną tego zagęszczenia jest wpływ na oddawanie energii do sieci przez prosumentów. Jak podaje Tauron, konieczne jest wyłączanie indywidualnych instalacji fotowoltaicznych, co w konsekwencji zmniejsza opłacalność inwestycji.

– Do naszej sieci jest już przyłączonych ponad 300 tys. mikroinstalacji, co wielokrotnie przekracza zakładane prognozy. Sieci dystrybucyjnej nie da się w krótkim czasie zmodernizować i dostosować do pełnej współpracy z tak dużą liczbą małej generacji rozproszonej. Dlatego wspólnie z placówkami naukowymi i producentami szukamy rozwiązań, które lokalnie poprawią parametry pracy sieci. Taka jest właśnie rola tego pilotażu, w który bardzo aktywnie zaangażowała się też gmina  – wyjaśnił wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia Jerzy Topolski.

Gmina Ochotnica Dolna tworzy wiele rozwiązań dla pozyskiwania czystej i niskoemisyjnej energii. Wykorzystano teren oczyszczalni ścieków, gdzie powstała instalacji fotowoltaiczna o mocy 200 kW, czy budowa mikrostacji fotowoltaicznych na dachach domków jednorodzinnych. Dzięki temu można m.in wykorzystać wyprodukowaną energię do ogrzania wody, a w przypadku nadwyżki produkcji energii jest możliwe oddanie jej do sieci OSD.

Tauron/Maria Andrzejewska

W Portugalii powstanie największa pływająca farma fotowoltaiczna w Europie


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X