Gawęda: Tauron sam zdecyduje o losie Kopalni Janina

4 września 2019, 06:45 Energetyka
SONY DSC
Kopalnia Janina w Libiążu należąca do Taurona. Fot. Tauron

Wstępne wnioski z przeglądu trzech kopalń, należących do borykającej się z kłopotami finansowymi spółki Tauron Wydobycie, powinny być znane w ciągu najbliższych dwóch tygodni – ocenił we wtorek w Krynicy-Zdroju wiceminister energii Adam Gawęda.

Resort nie będzie ingerował w decyzje Taurona

W kuluarach 29. Forum Ekonomicznego wiceszef resortu energii zastrzegł, że to, czy w koncepcji działań naprawczych w tej spółce znajdzie się ostatecznie propozycja zbycia kopalni Janina w Libiążu, zależy od zarządu Tauronu Wydobycie; resort energii nie zamierza w to ingerować.

„To będzie decyzja zarządu, która będzie poprzedzona tymi analizami. Na tym etapie nie rozstrzygam tych kwestii. To Tauron i zarząd Tauronu odpowiada za swoją spółkę; trudno, żebym tu w jakikolwiek, najmniejszy sposób ingerował. Takiej ingerencji na pewno nie będzie” – powiedział dziennikarzom Gawęda, pytany o potencjalne wyłączenie kopalni Janina ze struktur spółki Tauron Wydobycie.

„Tauron Wydobycie ma przedstawić koncepcję funkcjonowania swojej spółki (…). Wnioski z przeglądu kopalń będą przedstawione najpierw radzie nadzorczej, a później zarządowi Tauronu” – zapowiedział wiceminister, oceniając, iż powinno to nastąpić – w postaci wstępnego raportu – „do dwóch tygodni”.

Podkreślił, że z pytaniami o przyszłość spółki należy zaczekać na wyniki kończącego się obecnie przeglądu kopalń. Potwierdził, że kopalnie Tauronu Wydobycie (Sobieski, Janina i Brzeszcze – PAP) wymagają zakończenia realizowanych obecnie kluczowych dla spółki inwestycji.

„Pieniądze i środki będą kierowane na inwestycje, które powinny być zakończone. Te środki powinny być dobrze zainwestowane i rozliczone – i to jest zadanie nowego zarządu” – mówił wiceminister Gawęda.

Pytany, czy rozważana była lub będzie dalsza integracja polskiego górnictwa węgla kamiennego, np. w formie Polskiego Holdingu Węglowego, który skupiłby kopalnie Polskiej Grupy Górniczej i Tauronu Wydobycie, Gawęda odpowiedział: „Być może w przyszłości będzie to poddane takiej bardzo gruntownej analizie; na tym etapie nie chciałbym kreślić strategii dla polskiego górnictwa na najbliższe lata, bo to jeszcze nie ten czas”.

„Póki co pracujemy nad tym, by wszystkie spółki górnicze, nad którymi sprawuję nadzór, funkcjonowały jak najlepiej, by rzeczywiście były w stanie realizować wszystkie oczekiwania – również strony społecznej. Ale tu musi być powiązanie efektywności z wynagrodzeniami, nie może być inaczej” – zastrzegł wiceszef resortu energii.

Tauron planuje sprzedaż aktywów

W połowie maja br. podczas obrad sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa zarząd firmy oraz minister energii Krzysztof Tchórzewski potwierdzili, że Tauron analizuje możliwe rozwiązania dla swoich aktywów górniczych, by zapewnić finansowanie koniecznych inwestycji w kopalniach. Rozważana jest m.in. – jak podała później grupa Tauron – możliwość zbycia kopalni Janina. Według nieoficjalnych informacji mogłaby ją przejąć grupa Węglokoks. Jej nowy prezes Tomasz Heryszek potwierdził niedawno, że grupa jest zainteresowana pozyskaniem kolejnych aktywów wydobywczych, zapowiedział też przeprowadzenie due diligence kopalni Janina.

Tauron Wydobycie realizuje obecnie duże inwestycje. Najważniejsze projekty to budowa szybu Grzegorz w kopalni Sobieski (do 2023-24 roku), budowa poziomu 800 m w Janinie (do przełomu lat 2021/21) oraz program inwestycyjny w Brzeszczach. Ich efektem ma być zwiększenie wydobycia i przywrócenie rentowności działania.

W końcu maja br. grupa Tauron, której moce wytwórcze oparte są obecnie przede wszystkim na węglu kamiennym ogłosiła, że w perspektywie najbliższej dekady zamierza postawić na nisko- i zeroemisyjne źródła energii – w 2030 r. ich udział w miksie wytwórczym grupy ma przekroczyć 65 proc. Planowane są inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie (dodatkowe 900 megawatów mocy), farmy fotowoltaiczne (dodatkowe 300 megawatów) oraz zaangażowanie w budowę morskich farm wiatrowych. Planowane jest stopniowe wyłączanie starych bloków węglowych.

Tauron – jak podano w maju – bierze też pod uwagę optymalizację portfela inwestycyjnego oraz ograniczenie działalności w segmentach górniczym i ciepłowniczym. Analizowane są m.in. opcje poszukiwania nabywców lub partnerów nie tylko dla kopalni Janina, ale także dla spółki Tauron Ciepło.

Polska Agencja Prasowa

Broda: Konsolidacja energetyki? Tak, ale najpierw specjalizacja