Rosjanie tworzą dolinę wodorową, by słać wodór między innymi przez Nord Stream 2

16 listopada 2020, 07:00 Alert

Technologiczna Dolina Wodorowa to konsorcjum stworzone w Rosji z instytucji naukowych, które powstało z inicjatywy Politechniki Tomskiej. Pomoże stworzyć łańcuch dostaw wodoru do Europy, które mogą kiedyś docierać przez Nord Stream 2.

Wodór. Fot. Wallpaper Safari
Wodór. Fot. Wallpaper Safari

Konsorcjum ma pracować nad budową łańcucha dostaw wodoru w Federacji Rosyjskiej. Składa się z sześciu instytucji naukowych, które mają współpracować ściśle z firmami rosyjskimi. Jego prace ruszą w grudniu 2020 roku wraz z konferencją inauguracyjną i mają zaowocować opracowaniem mapy drogowej działania w najbliższym czasie.

Rosjanie wciąż przygotowują strategię wodorową. Plan rozwoju wodoru przygotowany przez ministerstwo energetyki Rosji zakłada, że firmy państwowe, między innymi Gazprom i Rosatom, będą eksportować wodór do Europy, gdzie powstanie rynek na to paliwo wart 32-164 mld euro w 2050 roku.

Jedno z rozwiązań to wytwarzanie wodoru z użyciem energetyki jądrowej (wodór fioletowy) i gazowej (niebieski), a potem słanie jej z wykorzystaniem istniejącej oraz nowopowstałej infrastruktury gazowej. Może do tego celu posłużyć między innymi gazociąg Nord Stream 2.

Neftegaz.ru/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Fioletowy wodór? Lepszy swój, niż z Rosji