EnergetykaEnergia elektrycznaGaz. Energetyka gazowaOnetOpinieRozmowyWykop

Zawistowski: Sojusz giełdowy Polski i Ukrainy to element szerszego planu (ROZMOWA)

Piotr Zawistowski. Fot. TGE.

Piotr Zawistowski. Fot. TGE.

Towarowa Giełda Energii nawiązała współpracę z jej ukraińskim odpowiednikiem UEEX. – zacieśnienie współpracy pomiędzy giełdami polską i ukraińską jest jednym z kluczowych elementów realizacji projektu SEEGAS, którego inicjatorem jest Wspólnota Energetyczna – tłumaczy prezes TGE Piotr Zawistowski w rozmowie z BiznesAlert.pl.

BiznesAlert.pl: Jak TGE wspierała zmiany na ukraińskim rynku gazu, czy działo się to jeszcze przed inwazją?

Piotr Zawistowski: Przed inwazją podmioty działające na ukraińskim rynku gazu rozpoczęły reformację swojego rynku, oczywiście konsultując pewne kwestie z Towarową Giełdą Energii. Główny jednak ciężar zachodzących zmian oraz prac z tym związanych leżał po stronie ukraińskiej, która korzystała z szerokiej pomocy ekspertów z krajów UE oraz doradców zewnętrznych. TGE nie była wówczas stroną odpowiedzialną za organizację rynku gazu w Ukrainie.

Jakie są perspektywy współpracy giełd w Polsce i na Ukrainie?

Podpisane porozumienie zakłada m.in. powołanie przedstawiciela TGE w skład Rady Doradców giełdy UEEX. Ponadto wszelkie podejmowane działania będę prowadzone dwutorowo, tj. w zespołach roboczych. Zespół ds. Rozliczeń podejmie prace nad uruchomieniem usług rozliczeniowych dla rynków prowadzonych przez UEEX. Natomiast Zespół ds. Współpracy skupi się na wypracowaniu koncepcji rozwiązań w zakresie rozwoju produktów giełdowych dla rynków towarowych na Ukrainie.

Należy podkreślić, że zacieśnienie współpracy pomiędzy giełdami polską i ukraińską jest jednym z kluczowych elementów realizacji projektu SEEGAS, którego inicjatorem jest Wspólnota Energetyczna.

Jakie są konsekwencje łączenia rynków gazu Polski i Ukrainy z punktu widzenia klientów TGE?

Na ten moment za wcześnie jest wskazywać na jakiekolwiek konsekwencje wynikające z łączenia rynków, czy to w wymiarze korzyści, czy też wyzwań dla jego uczestników. Z całą pewnością podstawą współpracy jest wpracowanie jej najkorzystniejszego wariantu zarówno z punktu widzenia giełd jak również w szczególności z punktu widzenia uczestników rynku. Nie należy zapominać, że jedną z kluczowych kwestii w tym względzie będzie podejście operatorów systemów przesyłowych, w równej mierze polskiego i ukraińskiego.

Należy wspomnieć, że TGE od ponad 10 lat aktywnie uczestniczy w procesie integracji rynków energii w Europie. Swoim doświadczeniem i wiedzą, nie tylko tym względzie, ale także w zakresie wprowadzania rozwiązań na miarę potrzeb uczestników, polska giełda zamierza podzielić się z UEEX.

Rozmawiał Wojciech Jakóbik

Polska i Ukraina wchodzą w sojusz giełdowy


Powiązane artykuły

Elektrownia jądrowa Dukovany. Źródło: Twitter/CEZ Group

Niemcy boją się czeskiego SMR przy granicy

Czeski koncern energetyczny CEZ planuje budowę trzech bloków SMR w pobliżu granicy z Niemcami. Plany wzbudzają niepokój strony niemieckiej, która...
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom pod wpływem sankcji kłania się Serbii, która otwiera przed nim UE

Rosyjski koncern zawarł nowy kontrakt z Serbią, umowa dotyczy dostaw gazu. Obejmuje ona dostarczenie ponad sześciu milionów metrów sześciennych gazu...

Austria drogo zapłaci za nieosiągnięcie celów klimatycznych

Austriackie ministerstwo finansów zleciło firmie Kommunalkredit Public Consulting analizę konsekwencji niedotrzymania celów klimatycznych na 2030 rok. Z tej analizy wynika,...

Udostępnij:

Facebook X X X