We wtorek, 22 grudnia br. Sejm RP znowelizował ustawę o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Jej zapisy pozwalają m.in. na przedłużenie do 1 stycznia 2019 r. możliwości nieodpłatnego zbywania do Spółki Restrukturyzacji Kopalń zbędnego majątku spółek węglowych.
Majątkiem, który ma być przekazywany do SRK, są części zakładów górniczych, które nie prowadzą już wydobycia lub takie, w których wydobycie zakończy się w najbliższym czasie ze względu na sczerpanie zasobów (m.in. Pole Bojków należące do kopalni „Sośnica”, Ruch „Anna” kopalni „Rydułtowy-Anna”, rejon Pawłów w kopalni „Bielszowice”).
– W naszym programie nie ma mowy o zamykaniu, czy likwidacji kopalń – stwierdził w środę, 23 grudnia br. Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii.
Wiceminister potwierdził, że w znowelizowanej ustawie o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego jest zapis o przekazywaniu do Spółki Restrukturyzacji Kopalń tych części majątku, które nie mają wpływu na wydobycie, a obciążają kosztowo poszczególne kopalnie.
– Chcemy obniżyć koszty, chcemy z tych kopalń ściągnąć garb. – powiedział Tobiszowski.
Dodał, że po przejęciu części majątku przez SRK, pracownicy będą mieli wybór, czy skorzystają z praw do urlopów i wynagrodzeń czy programu dobrowolnych odejść. Wiceminister ocenia, że może to dotyczyć kilkuset osób.
Grzegorz Tobiszowski, ocenił, że restrukturyzacja sektora przez TF Silesia lansowana przez poprzedni rząd, to zły pomysł.
Przejęty 30 września br. przez poprzedni rząd plan dla górnictwa przewidywał, że spółka TF Silesia przejmie 11 kopalń KW, co miało dać podstawę do budowy silnego koncernu paliwowo-energetycznego oraz być pierwszym krokiem do bezpiecznego wprowadzenia do tego podmiotu inwestorów zewnętrznych i utworzenia tzw. Nowej Kompanii Węglowej.
– TF Silesia nie będzie podmiotem, który będzie restrukturyzował polskie górnictwo i to jest bardzo kluczowa różnica – powiedział Tobiszowski.
W programie obecnego rządu została zmieniona koncepcja akcjonariatu tzw. Nowej Kompanii Węglowej. – Rozpoczęliśmy rozmowę z sektorem energetycznym, ale też z innymi podmiotami, które zostaną zaproszone do objęcia akcji w NKW – powiedział wiceminister. Zapowiadał również, że w proces tworzenia NKW będzie zaangażowany Węglokoks.
Źródło: Kompania Węglowa