Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (22-26.08.2022).
1. Mickiewicz: Będą incydenty, być może z udziałem terminali LNG (ROZMOWA)
– Będziemy mieli do czynienia z szeregiem różnych incydentów skierowanych przeciwko systemom transportowym państw regionu. Zwłaszcza tych dotyczących nośników energetycznych i instalacji przetwórczych. Mówię tutaj o terminalach LNG – powiedział prof. Piotr Mickiewicz z Uniwersytetu Gdańskiego w rozmowie z BiznesAlert.pl o tym, czy Rosja będzie tworzyć nowe zagrożenie na Morzu Bałtyckim.
2. J. Perzyński: Węgiel na pomoc Chinom w obliczu kryzysu energetycznego
Chiny są największym na świecie emitentem gazów cieplarnianych napędzających globalne ocie-plenie, natomiast prezydent Xi Jinping w 2021 roku obiecał stopniowe zmniejszanie zużycia węgla od 2026 roku w ramach ambitnego zestawu krajowych zobowiązań klimatycznych. Jednak pod koniec lipca Chiny ogłosiły, że zwiększą w tym roku liczbę zezwoleń na budowę nowych elektrowni węglowych, ponieważ rząd w Pekinie stara się zmniejszyć ryzyko ekonomicznie bolesnych niedoborów energii elektrycznej – pisze Jacek Perzyński, współpracownik BiznesAlert.pl.
3. Jakóbik: Kryzys energetyczny, hiperinflacja, gospodarcza dewastacja, taka sytuacja (ANALIZA)
Kryzys energetyczny zwiastuje kryzys gospodarczy obniżający ceny, ale zanim ten na dobre nadejdzie, drożejące nośniki energii będą podnosić ceny usług i towarów, zagrażając Polsce hiperinflacją – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.
4. Marszałkowski: Miedziowe eldorado kilometr pod ziemią (REPORTAŻ)
– Polska nie jest potęgą surowcową na miarę naftowych gigantów Bliskiego Wschodu, jednak posiada pierwiastek, który w odróżnieniu od surowców kopalnych ma jeszcze przyszłość. Zajrzeliśmy do miedziowego eldorado kilometr pod ziemią – pisze Mariusz Marszałkowski, redaktor BiznesAlert.pl.
5. Jakóbik: Czas na atomowy wrzesień z dobudówką
– Wypowiedź ministra gospodarki i klimatu Niemiec o tym, że nie opłaca się utrzymywać atomu przez nikłe oszczędności gazu była niefortunna, ale bardziej zniuansowana. Kryzys energetyczny to okno możliwości dla atomu, który powinna wykorzystać między innymi Polska, być może do zwiększenia ilości reaktorów w planach – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.