Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (12-16.06.2023).
1. Lech: OPEC+ zasmakował rosyjskiej rzetelności (ANALIZA)
– Rosja czwartego kwietnia zagwarantowała obniżki wydobycia ropy na poprzednim spotkaniu OPEC+ o 500 tys. baryłek dziennie. Dane z krajów które kupują ropę od Rosji świadczą o „lekkim mijaniu się z prawdą” – pisze Mateusz Lech znany też jako Pan Zen w BiznesAlert.pl.
2. Jakóbik: Ujemne ceny energii, czyli klęska urodzaju w Polsce
– Czy ujemne ceny energii na polskiej giełdzie oznaczają, że dostawcy będą płacić Polakom za prąd? Niestety nie. To symptom wyzwań, które się dopiero zaczynają – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.
3. Jakóbik: Wrogie czy przyjazne przejęcie Azotów przez Orlen?
– Wrogie przejęcie Grupy Azoty przez Rosjan jest niemożliwe przy obecnych przepisach, ale krytycy traktują tak potencjalny wykup Azotów Puławy przez PKN Orlen. To ministerstwo aktywów państwowych zdecyduje o tym, co dalej – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.
4. Steinhoff: Spór o Turów to zamiana nieudolności w sprawę polityczną (ROZMOWA)
– Z punktu widzenia funkcjonowania Kopalni Turów nic się nie zmienia, dlatego że w decyzji sądu nie ma mowy o zatrzymaniu ruchu kopalni Turów przed 2026 rokiem. Do tego bowiem czasu obowiązywała wydana wcześniej koncesja. Niestety, mamy więc do czynienia z sytuacją, w której z błędów administracji państwowej jej prominentni przedstawiciele zrobili sprawę polityczną – mówi Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki, w rozmowie z BiznesAlert.pl.
5. Przybyszewski: Niemcy przyznały się do importu ropy z Iranu, ale jedna jaskółka wiosny nie czyni
– Eurostat opublikował dane, z których jasno wynika, że w marcu br. Niemcy zaimportowały irańską ropę. W kontekście doniesień o zidentyfikowanej lokalizacji budowanej fabryki irańskich dronów w Rosji jest to dość niepokojące, ale ilość importowanej w marcu ropy nie jest alarmująca – pisze Łukasz Przybyszewski, prezes Abhaseed Foundation Fund i analityk NaviRisk.
Zaczęło się! Kryzys dotarł do Chin: nie chcą pracować. Spięcie