EnergetykaOpinie

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Top Tygodnia. Grafika: Presso.

Top Tygodnia. Grafika: Presso.

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (16.10-20.10.2023 roku). 

1. Wójcik: Wojna w Izraelu może zamienić się w blokadę gazową Bliskiego Wschodu

– Nie ma obecnie szans, aby do hubu rosyjsko-tureckiego trafiał izraelski gaz. Co więcej, pojawi się EastMed jako konkurencyjny hub. Tyle, że najpierw na Bliskim Wschodzie musi zapanować pokój. Bez tego wydobycie gazu w całym regionie stoi pod znakiem zapytania – pisze Teresa Wójcik, redaktor BiznesAlert.pl.

2.  Gibała: Czy Polska powinna zabezpieczyć Baltic Pipe po uszkodzeniu gazociągu Balticconnector?

– Podmorski gazociąg i kabel telekomunikacyjny między Finlandią a Estonią padły ofiarą uszkodzeń. Wydaje się, że to nie była przypadkowa awaria; fiński rząd sugeruje, że uszkodzenia magistrali Balticconnector mogły wynikać z celowego działania. Teraz Polska powinna priorytetowo zainwestować w zabezpieczenia gazociągu Baltic Pipe, łącząc nowoczesne technologie i współpracę międzynarodową – pisze Mateusz Gibała, współpracownik BiznesAlert.pl.

3. Jakóbik: Czy polski atom sfinansuje opłata atomowa na rachunku?

– Polska może być zmuszona do wprowadzenia kontraktu różnicowego jako mechanizmu finansowania elektrowni jądrowych, którego nie chciała stosować. To mogłoby oznaczać opłatę atomową na rachunku za energię, kiedy ruszy do pracy pierwszy reaktor. Alternatywa to ostatnie rozmowy Trójkąta Weimarskiego z Polską jako języczkiem u wagi między Francją a Niemcami – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

4. Jakóbik: Wasz minister, nasz prezes Orlenu

– Rozmowy o koalicji mającej utworzyć nowy rząd mogą być najciekawsze nie w odniesieniu do obsady ministerstwa mającego się zająć energetyką, ale losu Orlenu, który wyrósł na potęgę silniejszą od niejednego resortu – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

5. Sierakowska: Embargo naftowe krajów arabskich jest mało prawdopodobne

– Trwa nerwowy tydzień na rynku ropy naftowej. Dzisiaj na rynku tym przeważa jednak strona podażowa, bowiem spekulacje wokół możliwej eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie nieco przygasły. Tak czy inaczej, zmienność cen ropy pozostaje duża – pisze Dorota Sierakowska, analityczka Domu Maklerskiego BOŚ Bank.

Czy Balticconnector to kolejna ofiara terroryzmu energetycznego? Spięcie


Powiązane artykuły

PiS chce podtrzymania tarczy energetycznej niezależnie od wiatraków

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że posłowie PiS złożyli w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy o tarczy energetycznej, który...

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...

Udostępnij:

Facebook X X X