TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

6 kwietnia 2024, 07:30 Energetyka

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (30.03-5.04.2024 roku).

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Grafika: Freepik / Jędrzej Stachura
TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Grafika: Freepik / Jędrzej Stachura

1. Jakóbik: Kryzys orze Europejski Zielony Ład nie gorzej niż rolnicy

– Dane pokazują, że polityka klimatyczna Unii Europejskiej spisana w programie Europejskiego Zielonego Ładu jest orana przez kryzys energetyczny oraz stagnację gospodarczą nie gorzej niż przez protesty rolników – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

2. Krytkowski: Po co Polsce amerykańska broń jądrowa?

– Ostatnimi czasy głośno się zrobiło o aspiracjach Polski do przystąpienia do programu NATO nuclear sharing. Składowanie amerykańskiej broni jądrowej na terenie naszego kraju nie przyniosłoby jednak takiego efektu, jaki najpewniej niektórzy mają na myśli – pisze Michał Krytkowski, współpracownik BiznesAlert.pl oraz członek studenckiego Koła Młodego Menadżera Akademii Marynarki Wojennej.

3. Sikora: Od stycznia ani jeden gazowiec nie przepłynął przez Kanał Sueski (ANALIZA)

– Od połowy 2023 roku, dostawcy LNG coraz częściej wykorzystują Przylądek Dobrej Nadziei jako preferowany szlak handlowy roku, kiedy to historyczna susza w Panamie wynikająca z zjawiska pogodowego El Nino doprowadziła do obniżenia poziomu wody w Kanale Panamskim. Od początku 2024 roku tylko 14 transportów LNG z USA dotarło na rynek azjatycki przez Kanał Panamski, w porównaniu z 40 ładunkami w tym samym okresie w 2023 rok – pisze doktor inżynier Andrzej Sikora z Instytutu Studiów Energetycznych w BiznesAlert.pl.

4. Mordasiewicz: Cena energii dla przedsiębiorców została zamrożona powyżej rynkowej

– Czy w obecnej sytuacji na rynku hurtowym zamrożenie cen dla przedsiębiorców ma jeszcze sens? – nad tym zastanawiał się Łukasz Mordasiewicz z Fortum.

5. Krajewski: Niemcy dadzą miliardy euro na zieloną rewolucję a Polska tylko na niej straci

– Polski przemysł ma się słabo, za to niemiecki otrzyma kilkadziesiąt miliardów euro dotacji. Aplikowanych tak, żeby żadna z unijnych instytucji, stojących na straży uczciwej konkurencji, nie miała nic przeciwko temu – pisze Andrzej Krajewski z Warsaw Enterprise Institute.

Czy Rosja zaatakuje Polskę? Spięcie