Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (7.09.-13.09.2024 roku).
1. Fedorska: Czy Berlin będzie spalał drewno z Polski dla klimatu?
– Landowa spółka energetyczna Berliner Energie und Wärme (BEW) zamierza spalać więcej drewna do produkcji ciepła sieciowego. Spalane ma być drewno odpadowe, ale także to z lasów w obrębie 250 kilometrów, co umożliwi także import biomasy drzewnej z Polski. Parlament landowy podkreśla, że jest to ważne dla bezpieczeństwa dostaw ciepła i spełnienia celów klimatycznych miasta Berlina – pisze Aleksandra Fedorska w BiznesAlert.pl.
2. Żerański: Ukraina jest między młotem a kowadłem i może podpisać pakt z diabłem
– Śmiała ukraińska ofensywa w obwodzie kurskim podnosi na duchu przyjaciół Ukrainy, ale nie jest to raczej polityczny gamechanger. Polska racja stanu to rzecz jasna trwanie przy Ukrainie do samego końca, wspieranie jej politycznie, moralnie, czy wojskowo, natomiast logika nakazuje zacząć zastanawiać się nad kilkoma rzeczami, które nie są przyjemne, ale mogą się pojawić na scenie politycznej – pisze Jan Żerański, współpracownik BiznesAlert.pl.
3. Borkowski: Gehenna Strefy Gazy trwa, a to jeszcze nie koniec
– Na cmentarzach nie ma już miejsca na grzebanie zwłok. 80 procent zabudowań Strefy Gazy zostało zmiecionych przez Izrael z powierzchni ziemi. Wojna objęła także Zachodni Brzeg, gdzie od tygodnia trwają intensywne działania zbrojne. Na Netanjahu nie robi to specjalnego wrażenia – mówi Mariusz Borkowski, wykładowca Collegium Civitas oraz były korespondent w krajach arabskich, w rozmowie z BiznesAlert.pl.
4. Kłysiński: Białoruski sektor naftowy walczy o przetrwanie
– Białoruski sektor paliw ma kłopoty z rentownością, o czym świadczą pośrednio wyniki finansowe firm z rejonu mozyrskiego i miasta Nowopołocka z pierwszych dwóch miesięcy 2024 roku. W obu jednostkach terytorialnych największymi płatnikami są właśnie rafinerie. Odnotowane straty – rzędu odpowiednio 0,9 mln i 0,5 mln dolarów – z pewnością zostały wygenerowane głównie przez nie – pisze Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW).
5. Chińskie reaktory jądrowe mogą kosztować trzy razy mniej niż francuskie
– Pekin dał zielone światło dla budowy 11 nowych reaktorów za niespełna 28 miliardów euro. Chiny kontynuują wyścig po atom w tempie niespotykanym na świecie i przy znacznie niższych kosztach niż gdzie indziej – pisze Marcin Jóźwicki, współpracownik BiznesAlert.pl.
Ukraina blokuje tranzyt ropy, a alternatywą może być Chorwacja. Spięcie