Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (11-15.01.2021).
1. Marszałkowski: Rosja będzie skazana na „barbarzyńską” ropę (ANALIZA)
Rewolucja łupkowa kojarzy się z przełomową zmianą w dziedzinie światowego handlu ropą, w której Stany Zjednoczone w ciągu dekady zmieniły się z importera w jednego z najważniejszych eksporterów. W Rosji termin ten kojarzy się negatywnie, jednak i ona będzie musiała przejść transformację, jeżeli chce liczyć się na rynku wydobycia i handlu węglowodorami – pisze Mariusz Marszałkowski, redaktor BiznesAlert.pl.
2. Fedorska: Nord Stream 2 ma powstać za wszelką cenę, a gazoporty niemieckie – nie
– Nord Stream 2, podobnie jak gazoporty, od początku spotyka się z sprzeciwem Zielonych, aktywistów na rzecz ochrony klimatu i organizacji ochrony środowiska. Jednak Nord Stream 2 ma powstać za wszelką cenę – a gazoporty nie – pisze Aleksandra Fedorska, współpracownik BiznesAlert.pl.
3. Sawicki: Jak ubezpieczyć fotowoltaikę i spać spokojnie?
Moc zainstalowana fotowoltaiki w polskim systemie elektroenergetycznym na koniec 2020 roku wyniosła 3,4 GW. Tylko dzięki programowi Mój Prąd, łączna moc instalacji da 1,2 GW nowej mocy. Ubezpieczenie jest jednym z tzw. ukrytych kosztów domowej fotowoltaiki. Jak przedstawiają się jego ceny? – pisze Bartłomiej Sawicki, redaktor BiznesAlert.pl.
4. Ramany: Francja może dać atomowi w Polsce technologię i wsparcie finansowe (ROZMOWA)
Polski przemysł jest rozwinięty i ma doświadczenie w dziedzinie energetyki jądrowej. Już ponad 35 polskich firm pracuje nad projektami reaktorów EPR. Ponadto poza oferowaną technologią, EDF byłby w stanie zapewnić wsparcie francuskiej agencji kredytów eksportowych BPI France i publicznego banku refinansującego SFIL, umożliwiając tym samym pokrycie potencjalnie ponad dwóch trzecich potrzeb finansowych – powiedział Vakis Ramany, starszy wiceprezes zarządu i dyrektor do spraw rozwoju międzynarodowych projektów atomowych grupy EDF w rozmowie z BiznesAlert.pl.
5. Cabak: Poszukiwania mariażu do fuzji Orlenu z Lotosem
– Władysław Łokietek jednocząc Polskę po blisko 200 latach rozbicia dzielnicowego wydał swojego spadkobiercę – Kazimierza za Annę – córkę Giedymina. Wielu uznało to wówczas za brawurowy krok, dopiero historia pokazała, ile było w nim pragmatyzmu. Orlen powinien pójść tą samą ścieżką, szukając najlepszej partii dla Lotosu – pisze Mateusz Cabak, współpracownik BiznesAlert.pl.