Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (14-18.02.2022).
1. Woźniak: Nie dla nowego kontraktu jamalskiego z Rosjanami (ROZMOWA)
Jakiekolwiek negocjacje z Gazpromem i z Rosją podjęte w tym roku, skończą się przedłużeniem obecnej umowy. A jest to umowa, mogę to z całą odpowiedzialnością stwierdzić, niekorzystna dla polskiego rynku. I nie należy jej kontynuować – mówi Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG ds. handlu w latach 2016-2020, w rozmowie z BiznesAlert.pl.
2. Radomski: Elektrociepłownie jądrowe są szansą uniknięcia pułapki gazowej (ANALIZA)
Wdrożenie w Polsce elektrociepłowni jądrowych pozwoliłoby na rzeczywistą redukcję zapotrzebowania na gaz ziemny, a także zapewniłoby samowystarczalność krajowej produkcji energii elektrycznej, ciepła i wodoru na rosnące potrzeby wynikające z szerokiego wdrożenia pomp ciepła i elektromobilności oraz technologii wodorowych, w ramach dążenia do spełnienia ogólnoświatowych celów klimatycznych – pisze Daniel Radomski, projektant drogowy.
3. Jakóbik: Atomowe przedwiośnie roztapia zamrożone spory
– Na przełomie lutego i marca powinien zostać opublikowany raport oddziaływania elektrowni jądrowej w Polsce na środowisko. Także wtedy ma być przyjęta specustawa jądrowa. Administracja pragnąca podjąć wiążące decyzje w 2022 roku staje w ogniu krytyki Partii Zielonych oraz konkurencji w postaci małych reaktorów jądrowych – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.
4. Fundacja klimatyczna pomagająca przy Nord Stream 2: Budujemy społeczeństwo obywatelskie (ROZMOWA)
– Ochrona klimatu i środowiska to zadania państwa. Fundacja Ochrony Klimatu i Środowiska MV Meklemburgia-Pomorze Przednie ma towarzyszyć tym działaniom na rzecz społeczeństwa obywatelskiego. Od lat koncentrujemy się na odnawialnych źródłach energii, w szczególności na rozbudowie elektrowni wiatrowych na lądzie i morzu – powiedziała dyrektor zarządzający Christin Klinger w rozmowie z Aleksandrą Fedorską.
5. Jakóbik: Polacy zrzucają się na węgiel, ale związkowcy nie chcą się zrzucić na Polski Ład (FELIETON)
Związkowcy górniczy chcą podzielić się ze społeczeństwem kosztami transformacji energetycznej, ale nie chcą już wspólnie ponosić konsekwencji Polskiego Ładu. Warto się zdecydować, szczególnie wobec kolejnego kroku ku stworzeniu Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, która będzie finansowana z naszych kieszeni – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.