EnergetykaGaz.

Wójcik: Gaz z Turkish Stream trafi do Serbii, ale czy do Unii też?

Władimir Putin i Aleksander Vućić. Fot. Kremlin.ru

Władimir Putin i Aleksander Vućić. Fot. Kremlin.ru

Gazprom zapewnia, że odnoga Turkish Stream w Serbii zostanie wybudowana do końca 2019 roku. Wyzwaniem może być ewentualny sprzeciw Komisji Europejskiej wobec przedłużenia na terytorium unijnym – pisze Teresa Wójcik, redaktor BiznesAlert.pl.

Szef Gazpromu Aleksiej Miller powiedział po zakończeniu pobytu w Serbii, gdzie towarzyszył w ramach oficjalnej wizyty prezydentowi Putinowi, że trasa gazociągu przez terytorium Serbii będzie miała długość 403 km. – Ten odcinek Turkish Stream przebiega od granicy serbsko-bułgarskiej do granicy serbsko-węgierskiej. Przewidziana jest budowa stacji sprężarek. – powiedział Miler.- Ten odcinek Turkish Stream zostanie zrealizowany do końca 2019 roku. Budowa infrastruktury na terenie Serbii ma rozpocząć się dosłownie “w najbliższych dniach” – spuentował szef Gazpromu.

Rosja na gazowe inwestycje w Serbii przeznaczy 1,4 mld dol.

Z kolei wcześniej Putin powiedział na wspólnej z prezydentem Serbii Vucićem konferencji prasowej w Belgradzie, że spodziewa się zwiększenia eksportu gazu do Serbii z 3 do 3,5 mld m. sześc. jeszcze w bieżącym roku. W najbliższych latach ten eksport wzrośnie do ponad 5 mld m sześc. Rosja jest gotowa zainwestować około 1,4 mld dol. w rozwój infrastruktury gazowej w Serbii, aby realizować w tym kraju projekt Turkish Stream. Putin podkreślił, że Rosja dysponuje niezbędnymi środkami finansowymi na realizację tego projektu.

Wiele państw Europy Środkowej i Południowowschodniej wykazuje bardzo duże zainteresowanie projektem Turkish Stream. Jego realizacja wymaga odpowiednich decyzji prawnych, także w wymiarze Unii Europejskiej. – Razem z Serbią pracujemy nad tym, aby powstały warunki prawne dla lądowego przedłużenia już budowanego gazociągu Turkish Stream do Serbii – zapowiedział prezydent Rosji. Oznacza to, że wyzwaniem może być ewentualny sprzeciw Komisji Europejskiej wobec przedłużenia na terytorium unijnym.

Rynki Europy Południowej i Środkowej są ważne dla Gazpromu

Projekt Turkish Stream obejmuje budowę dwóch odnóg magistrali pod Morzem Czarnym do europejskiej części Turcji. Przepustowość każdej z nich to 15,75 mld m sześc. rocznie. Pierwsza odnoga ma dostarczać gaz na rynek turecki, w zasadzie jest zakończona. Druga – do krajów Europy Środkowej  i Południowo-Wschodniej. Gazprom uważa Włochy, Bułgarię, Serbię, Chorwację, Węgry i Austrię za potencjalne znaczące rynki. Nie jest jasne, gdzie druga odnoga Turkish Stream zostanie doprowadzona do granicy tureckiej na północnym zachodzie ( w Tracji). Planowana miejscowość była na granicy turecko-greckiej, obecnie wobec projektu lądowego odcinka Bułgaria – Serbia – Węgry i przez Austrię do Baumgarten – mowa jest o lokalizacji przy granicy turecko-bułgarskiej.

Wśród najważniejszych podpisanych 17 stycznia umów państwowych między Moskwą a Belgradem jest umowa o rozbudowie magazynu gazu Banatski dvor – z 450 do 750 mln m sześc.

Podpisane zostało memorandum o współpracy w dziedzinie gospodarki gazowej i realizacji wspólnych projektów rozwoju infrastruktury produkcyjnej i dystrybucyjnej rurociągów i gazu płynnego.

Podpisane zostały także umowy o współpracy rosyjskich i serbskich wyższych uczelni w dziedzinie górnictwa, sektora wydobywczego gazu i ropy, gazownictwa i energetyki.

Rosyjsko-serbskie umowy w newralgicznych sektorach gospodarki

Wg kolejnego memorandum strona rosyjska będzie uczestniczyć w modernizacji i rozbudowie do 320 MW hydroelektrowni na  Dunaju Żelazna Brama 2 (Djerdap 2). Podpisano także sześć umów w dziedzinie innowacji i technologii cyfrowej. Kolejny pakiet – to umowy i memoranda w sektorze transportu kolejowego. Łącznie z okazji oficjalnej wizyty Putina w Belgradzie podpisano 26 umów państwowych, memorandów, protokołów  i kontraktów. W tym głównie w newralgicznych sektorach gospodarki.


Powiązane artykuły

Pracownik Central European Petroleum podczas badań na Bałtyku. Obecnie spółka odkryła największe złoże ropy na Bałtyku w Polsce, foto: cepetro

Największe złoże ropy w Polsce odkryte na Bałtyku

Central European Petroleum odkryło największe konwencjonalne złoże ropy naftowej w historii Polski – Wolin East. Znajduje się ono około 6...
Fot. Lądowa farma wiatrowa. Źródło: Freepik.com.

Niemcy płacą miliony przez zastój wiatraków. Winne są sieci przesyłowe

W niemieckim regionie Ostwestfalen-Lippe (OWL) w Niemczech, znanym z licznych farm wiatrowych, koszty niezrealizowanej energii wiatrowej mogą wynieść dziesiątki milionów euro....
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom nie chce płacić Ukrainie, więc Kijów sięgnie po jego aktywa

Naftogaz planuje odzyskać zasądzone blisko siedem miliardów dolarów od Gazpromu. Jako, że rosyjska spółka ich nie zapłaciła Ukraina planuje odzyskać...

Udostępnij:

Facebook X X X