EnergetykaGaz.Węgiel. energetyka węglowaWszystko

Tusk: Wypowiedź Ziobry o węglu – niekompetencja albo zła wola. Więcej o Unii Energetycznej

Szef rządu podczas niedzielnej konferencji prasowej odniósł się do słów Zbigniewa Ziobro, który jego wypowiedź dotyczącą potrzeby rehabilitacji węgla nazwał “Himalajami hipokryzji i zakłamania”.

– Albo Zbigniew Ziobro nie ma pojęcia o czym mówi, i nie wykluczam, nie byłby to pierwszy raz kiedy popisuje się niekompetencją, albo ma złą wolę, która wynika z tego, że walczy o głosy jak… nie przychodzi mi żadne zwierzę do głowy w tej chwili – stwierdził Donald Tusk.

W ocenie premiera ustalenia Rady Europejskiej są bezpieczne dla Polski. Tusk wskazał, że to Polska zablokowała, bez używania weta, zapisy dotyczące ambitniejszych celów klimatycznych, które skazałyby Polskę na większe ciężary.

– Jeśli ktoś chce mieć ambitniejsze cele redukcyjne, chce emitować mniej dwutlenku węgla, to my nie będziemy go zatrzymywać w tych pomysłach. Nie będziemy tego blokować, pod warunkiem, że Polska będzie miała precyzyjny, gwarantowany plan wyliczeń kto jakie obciążenia będzie miał obciążenia z tego tytułu i żeby te obciążenia nie dotknęły Polski – powiedział premier.

Donald Tusk w sobotę w czasie wizyty na Śląsku zapowiedział przedstawienie w Brukseli polskiego pomysłu Unii Energetycznej. – Europa musi być coraz bardziej solidarna w zakresie energetyki – mówił premier.

Premier przedstawił 6 wymiarów projektu Europejskiej Unii Energetycznej:

  1. Stworzenie skutecznego mechanizmu solidarności gazowej na wypadek kryzysów dostaw.
  2. Zwiększenie finansowania budowy ze środków Unii Europejskiej (UE) infrastruktury zapewniającej solidarność energetyczną, szczególnie na wschodzie UE – nawet do 75 proc. wartości projektów.
  3. Wspólne zakupy energii.
  4. Rehabilitacja węgla, jako źródła energii.
  5. Wydobycie gazu łupkowego.
  6. Radykalna dywersyfikacja dostaw gazu do UE

– Strategiczne znaczenie ma ilość gazu, który możemy magazynować na potencjalnie krytyczny czas – mówił premier w niedzielę, kontynuując temat Unii Energetycznej podczas wizyty w Husowie. Podkreślił, że obecnie Polskę trudno byłoby zaszantażować przerwaniem dostaw gazu. Inwestycja w podziemny magazyn gazu Husów polega na zwiększeniu pojemności czynnej z 350 do 500 mln m3. Planowany termin zakończenia to lipiec 2014 r.

– Polska może być jak w soczewce przekładem, jak powinna wyglądać postulowana przez nas Unia Energetyczna – mówił premier.

Premier podkreślał, że właśnie w Polsce zdecydowano się na równomierne inwestowanie we wszystkie segmenty gazowej infrastruktury.

Wśród inwestycji, które poprawiają nasze bezpieczeństwo gazowe wymienił:

  • magazyny gazu,
  • inwestycje w interkonektory (połączenia gazowe między państwami),
  • budowę gazoportu w Świnoujściu,
  • eksploatację własnych źródeł, takich jak gaz konwencjonalny i łupkowy.

Powiązane artykuły

Stacja ładowania Ekoen na MOP. Fot. Ekoen

Polska firma zwycięzcą mega przetargu na szybkie ładowarki przy sieci dróg TEN-T

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na dzierżawę terenów pod ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych dużej mocy w...

Rośnie ryzyko ataków na statki na szlakach Bliskiego Wschodu

Po amerykańskim ataku na irańskie instalacje nuklearne wzrosło ryzyko dla żeglugi w rejonie Półwyspu Arabskiego, co spotęgowało obawy o bezpieczeństwo...
Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Udostępnij:

Facebook X X X