AlertWszystko

Udział PV w konsumpcji energii w UE wzrósł do 4 proc.

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, europejskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej SolarPower Europe komunikuje, że dzięki zainstalowaniu w 2015 r. systemów fotowoltaicznych o łącznej mocy ok. 8 GW, całkowity potencjał fotowoltaiki w Unii Europejskiej wzrósł na koniec ubiegłego roku do 96,8 GW, a udział PV w unijnym miksie energetycznym sięgnął w ubiegłym roku niemal 4 proc.

Dane z europejskiego rynku fotowoltaicznego pokazują, że obecnie wzrost potencjału PV w Europie zależy głównie od trzech państw. W ubiegłym roku aż za 75 proc. nowych instalacji PV na Starym Kontynencie odpowiadały tylko 3 kraje – Wielka Brytania, Niemcy i Francja.

W tym roku europejski potencjał fotowoltaiki powinien sięgnąć 100 GW, chociaż moc nowych instalacji może być mniejsza niż w 2015 r. – głównie ze względu na niekorzystne zmiany w systemie wsparcia dla PV, które wprowadził ubiegłoroczny europejski lider w zakresie zainstalowanego potencjału PV (3,7 GW), czyli Wielka Brytania. Nie zanosi się także na znaczący wzrost potencjału nowych instalacji w Niemczech, gdzie znajduje się ok. 40 proc. wszystkich mocy PV w Europie.

Europejskim liderem pod względem udziału energii z fotowoltaiki w krajowym miksie energetycznym w ubiegłym roku okazały się Włochu, gdzie PV pokryło ok. 8 proc. zapotrzebowania na energię. W przypadku Grecji i Niemiec udział ten wyniósł powyżej 7 proc. Powyżej średniej znalazła się także Bułgaria, w której udział PV miał w miksie energetycznym ok. 4-procentowy udział.

Około 3-3,5 proc. energii z fotowoltaiki skonsumowali w 2015 r. mieszkańcy Belgii, Czech, Hiszpanii i Rumuni, a ok. 2-2,5 proc. – mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Słowenii, Danii, Malty i Słowacji.
Wzrost europejskiego potencjału fotowoltaicznego w kolejnych latach nie powinien bazować – tak bardzo jak w ostatnich latach – na dużych, naziemnych farmach PV, ale na rozwoju mniejszych, dachowych instalacji PV, z których część energii jest konsumowana na miejscu przez ich właścicieli. Jenny Chase z Bloomberg New Energy Finance stwierdziła podczas ostatniej konferencji SolarPower Europe, że tego rodzaju projekty w Europie są „martwe”.

Jak komentował ostatnio James Watson, CEO SolarPower Europe, wyzwaniem jest teraz, jak w szybki sposób przejść od rynku, który rósł dzięki wysokim stawkom taryf gwarantowanych, do ryku opartego na prosumentach i autokonsumpcji.

Pewną szansę dla dużych farm PV w Europie tworzą wdrażane przez kolejne kraje systemy aukcyjne – o ile osobna pula potencjału jest dedykowana fotowoltaice i nie musi ona bezpośrednio konkurować z projektami wiatrowymi czy biomasowymi. Przeprowadzone w ubiegłym roku w Niemczech pilotażowe aukcje pokazują, że deweloperzy farm fotowoltaicznych są w stanie oferować cenę za energię z takich instalacji za ok. 80 euro/MWh.

Źródło: Gramwzielone.pl


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X