Urząd Regulacji Energetyki (URE) poinformował, że w ostatnim kwartale 2021 roku na Towarowej Giełdzie Energii zostało zakupione jedenaście razy więcej gazu niż w transakcjach dwustronnych. Dostawy gazu przez terminal LNG wzrosły o niecałe 31 procent.
URE podaje, że ceny giełdowe były nieznacznie niższe od cen w transakcjach OTC. Jednocześnie ceny na obu rynkach były o blisko 180 procent wyższe od cen w czwartym kwartale 2020 roku – czytamy w komunikacie.
W czwartym kwartale 2021 roku wolumen gazu ziemnego dostarczonego w wyniku transakcji zawartych na pozagiełdowym rynku hurtowym w naszym kraju wyniósł ponad 5 TWh. Średnia cena kupionego w ten sposób gazu wyniosła ponad 197 zł/MWh. W tym samym czasie, w wyniku realizacji kontraktów zawartych na Towarowej Giełdzie Energii, dostarczono 57 TWh gazu, którego średnia cena wyniosła 209 zł/MWh – informuje urząd.
W porównaniu do czwartego kwartału 2020 roku, w ostatnim kwartale 2021 roku ilość gazu wysokometanowego przepływającego przez polski system przesyłowy spadła o prawie 44 procent. Dostawy gazu wysokometanowego spoza UE zmniejszyły się o ponad 55 procent, a dostawy gazu terminalem LNG wzrosły o niecałe 31 procent. Z kolei dostawy gazu z UE spadły o ponad siedem procent.
Na koniec czwartego kwartału 2021 roku na 180 przedsiębiorstw posiadających w naszym kraju koncesję na obrót paliwami gazowymi, 87 aktywnie uczestniczyło w obrocie (48 procent).
Urząd Regulacji Energetyki/Jędrzej Stachura