AlertBezpieczeństwoEnergetykaRopa

Kolejne uderzenie USA we flotę widmo Rosji bije w kluczowych graczy

Tankowiec. Fot. Shutterstock

Tankowiec. Fot. Shutterstock

Amerykanie obejmują sankcjami kolejne firmy zamieszane w obsługę floty widmo Rosji pozwalającej jej do pewnego stopnia omijać cenę maksymalną narzuconą przez G7, Unię Europejską i Australię w celu ogołocenia skarbca Kremla. Niektóre z tych firm to kluczowi dostawcy ropy rosyjskiej.

20 grudnia Departament Stanu USA wpisał na listę sankcji firmy Bellatrix i Covart zarejestrowane w Hong Kongu oraz Voliton i Sun Ship Management w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. To skutek wprowadzenia sankcji drugiego rzędu pozwalających obejmować nimi podmioty, które pomagają Rosjanom budować flotę widmo tankowców omijających cenę maksymalną G7, Unii Europejskiej i Australii. Te jednostki służyły do dostaw w cenie powyżej pułapu 60 dolarów z ubezpieczeniem oraz dokumentami poza kontrolą Zachodu.

Rosjanie będą musieli szukać nowych pośredników. To kolejne uderzenie po objęciu sankcjami pierwszych firm z Chin i Emiratów w listopadzie. Kommiersant przyznaje, że Bellatrix rozpoczęła współpracę z Rosją w maju 2022 roku, trzy miesiące po rozpoczęciu inwazji Rosjan na Ukrainie. Szybko stała się jednym z głównych dostawców ropy rosyjskiej zastępującym rutynowych handlarzy jak Trafigura, Vitol czy Glencore, które wycofały się po pierwszych sankcjach zachodnich. Bellatrix miała według Kommiersanta wysłać nawet 20 ładunków z ropą i paliwami rosyjskimi sprzedawanymi powyżej ceny maksymalnej we wrześniu 2023 roku. Od połowy czerwca 2023 roku Bellatrix miała ponad 150 kontaktów z portami rosyjskimi.

Covart i Voliton rozpoczęły dostawy surowców rosyjskich w maju i czerwcu 2023 roku. Kommiersant przekonuje, że zostaną zastąpione łatwo przez innych pośredników. Sun Ship Management z Emiratów przejęła szereg tankowców rosyjskiego Sowkomflotu. Trafiła na listę sankcji za dostawę ropy z Rosji powyżej pułapu cenowego z użyciem statku SCF Primorie. Rosjanie rozpoczęli już transfer tankowców pod skrzydła firmy Oil Tankers SCF MGMT FZCO zarejestrowanej w Dubaju. Jednakże przeniesienie całej floty tankowców Sowkomflotu do nowego pośrednika będzie wymagające.  Siergiej Kondratiew z Instytutu Energii i Finansów w Moskwie przekonuje Kommiersanta, że nowe sankcje już obniżają cenę rosyjskiej Urals względem Brent a przecena sięga już 17-18 dolarów za baryłkę w porównaniu do 10-11 w październiku.

Działania USA są skoordynowane z europejskimi. Dwunasty pakiet sankcji Unii Europejskiej uwzględnia silniejsze inspekcje tankowców i możliwość wprowadzenia obostrzeń za naruszanie ceny maksymalnej przez flotę widmo.

Kommiersant / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Zachód łata sankcje naftowe wobec Rosji, której pomogłaby tylko nowa wojna (ANALIZA)


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X