Obecnie na składach opałowych dochodzi do mieszania węgla różnej jakości, przez co kupujący ma ograniczony wpływ na to, co kupuje. Dzięki wprowadzeniu kontroli jakości oraz obowiązku posługiwania się ustandaryzowanym świadectwem jakości, kupujący uzyska rzetelną i wyczerpującą informację na temat produktu na każdym etapie jego sprzedaży.
„Chcemy wykreować narzędzie świadomości konsumenckiej o jakości paliwa stałego. Obecnie idąc do składu węgla i kupując węgiel nie wiemy jaki jest jego skład energetyczny i poziom zasiarczenia. Po zmianach sprzedawca będzie musiał okazać nabywcy dokument, po to, by ten nabywca wiedział, co kupuje i za co płaci” – dodał.
Według wcześniejszych informacji, kontrola paliw stałych nabywanych przez odbiorców indywidualnych będzie się odbywała na składach paliw stałych. Uprawnionym do kontroli, zgodnie z przepisami ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, będzie Inspekcja Handlowa, a w przypadku paliw importowanych organy Krajowej Administracji Skarbowej. Nabywcy paliwa stałego nie będą kontrolowani.
Ministerstwo energii oceniało, że planowany pakiet „uchwał antysmogowych” spowoduje wzrost ceny paliw stałych. Wiąże się to z dodatkowymi wymaganiami, które uchwały nakładają na producentów węgla (np. modernizacja zakładów przeróbczych).