W ministerstwie klimatu trwają prace nad mechanizmem unikniętych emisji

7 kwietnia 2022, 15:30 Alert

Mechanizm unikniętych emisji to robocza nazwa projektu mającego na celu wsparcie m.in. sektora produkcji biogazu i biometanu – powiedział w rozmowie z dziennikarzami Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska.

Pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska. Fot. Bartłomiej Sawicki
Pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska. Fot. Bartłomiej Sawicki

Mechanizm unikniętych emisji

– Na etapie propozycji dyskutujemy o możliwości stworzenia mechanizmu o roboczej nazwie unikniętych emisji. Sektor biogazu i biometanu pełni ważną funkcję produkcji energii i ciepła, ale poza tym utylizuje odpady pochodzące z sektora rolno-spożywczego i z sektora odpadów. System ten mógłby być częścią systemu ETS – powiedział wiceminister.

– Podmiot zobowiązany do rozliczenia swojej emisji mógłby zakupić alternatywnie świadectwa unikniętych emisji. To mogłoby się odbywać zarówno w systemie ETS, jak i non-ETS. To rozwiązanie mogłoby być o tyle ciekawym rozwiązaniem, że ten strumień pieniędzy kierowany byłby na rozwój sektora biogazu i biometanu – tłumaczył Zyska.

Sekretarz stanu w ministerstwie wskazał również na kolejny plus rozwoju sektroa biometanu w Polsce: – Rozwój sektora biometanu pozwoliłby nam ostrożnie licząc do 2026 roku produkować od miliarda do nawet czterech miliardów metrów sześciennych gazu rocznie. To z kolei pomogłoby nam w procesie uniezależniania się od gazu pochodzącego z Rosji. I to już ma kolejny ważny wymiar wpływający na nasze bezpieczeństwo energetyczne – dodał.

Minister Zyska zwrócił również uwagę, że technologie produkcji biometanu są rozwinięte w Polsce, co pozwoliłoby skierować duży strumień środków do krajowej gospodarki.

Mariusz Marszałkowski