Wiśniewski: Powinniśmy patrzeć szerzej na miks energetyczny, by uniknąć wzrostu cen energii

23 września 2019, 12:00 Energetyka
Prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej Grzegorz Wiśniewski
Prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej Grzegorz Wiśniewski

– Inne kraje zainwestowały spore sumy w źródła o niskich kosztach eksploatacyjnych, a Polska przez długi czas robiła na odwrót. W tej chwili powinniśmy inwestować w odnawialne źródła energii, a żeby domknąć system energetyczny, powinniśmy inwestować w gaz. Powinniśmy szerzej patrzeć na miks energetyczny, by uniknąć uderzenia w ceny energii – powiedział prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej Grzegorz Wiśniewski na debacie „Transformacja energetyczna Unii Europejskiej”.

Polska a polityka klimatyczna UE

– Mamy potężne zadanie do wykonania, jeśli chodzi o modernizację energetyki. Jednym z problemów jest struktura paliwowa, która jest mocno różna od innych państw Unii Europejskiej, jeśli chodzi o udział paliw stałych, szczególnie węgla. 30 lat temu zaczynając transformację, w czasie których wykonany został znaczny postęp, ale patrząc jakościowo, nie była ona jednak sukcesem – powiedział Wiśniewski i dodał, że częściowo jest to związane z naszym podejściem do polityki Unii Europejskiej.

– Na początku wydawało nam się, że dokonujemy transformacji – spadło zapotrzebowanie na energię, więc spadły też emisje CO2. W takim trendzie wchodziliśmy do UE. Po wejściu do UE był w Polsce entuzjazm wobec przepisów UE i wchodziliśmy na dobrą trajektorię, jeśli chodziło o zmianę miksu energetycznego. Później proces ten zwolnił i mieliśmy nadzieję, że będziemy żyć z renty zacofania. Okazało się, że zaniechanie transformacji może skutkować wielkimi kosztami, które będą miały znaczenie dla całej gospodarki – mówił prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.

– Funkcjonujemy w starym paradygmacie; świat się zmienił, ale jeszcze 2-3 lata temu mówiliśmy, że dekarbonizacja kosztuje zbyt dużo. W międzyczasie spadły koszty energetyki odnawialnej, jednocześnie wzrosły koszty energetyki konwencjonalnej, zwłaszcza węglowej. Inne kraje zainwestowały spore sumy w źródła o niskich kosztach eksploatacyjnych, a Polska przez długi czas robiła na odwrót. W tej chwili powinniśmy inwestować w odnawialne źródła energii, a żeby domknąć system energetyczny, powinniśmy inwestować w gaz. Powinniśmy szerzej patrzeć na miks energetyczny, by uniknąć uderzenia w ceny energii – przekonywał Wiśniewski.

Stępiński: Czy uliczna fala klimatyczna zmierza w konkretnym kierunku? (FELIETON)