EnergetykaGaz.Wszystko

Woszczyk: Nie wiemy, jak PGNiG chce się wywiązać z obowiązków w zakresie obliga

– Postępowanie taryfowe jest w toku – deklaruje Marek Woszczyk, prezes Urzędu Regulacji Energetyki, w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”. Woszczyk, odnosząc się do kwestii zatwierdzenia nowej taryfy na gaz ziemny dla PGNiG deklaruje, że sam moment zatwierdzenia nowej taryfy jest wtórny w stosunku do wyników oceny wniosku, złożonego przez PGNiG.

– Dziś jest zdecydowanie za wcześnie, aby mówić o kierunku zmian, zarówno ogólnym, jak i w poszczególnych grupach odbiorców. Mogę jedynie zapewnić, że jak za każdym razem, tak i teraz dążymy do zagwarantowania, by żaden z odbiorców nie ponosił nieuzasadnionych kosztów zaopatrzenia w gaz – mówi szef URE.

Woszczyk zwraca uwagę, że nie można stawiać znaku równości między taryfą PGNiG a uwolnieniem cen dla pewnej części rynku obrotu gazem. PGNiG nie jest bowiem jedynym podmiotem sprzedającym gaz do odbiorców.

– Obligo giełdowe na poziomie 30 proc. daje podstawę do zwolnienia z obowiązku stosowania zatwierdzonej taryfy dla odbiorców, zużywających rocznie co najmniej 25 mln m3 gazu – mówi Marek Woszczyk.

Prezes URE podkreśla, że PGNiG do dzisiaj nie złożyło odpowiedniego wniosku o zwolnienie spółki z obowiązku stosowania zatwierdzonej taryfy w obrocie hurtowym gazem, chociaż ma taką możliwość od kilku miesięcy.

– Wystąpiłem w zeszłym tygodniu do PGNiG o przedstawienie, w jaki sposób spółka chce się wywiązać z obowiązków w zakresie obliga giełdowego – mówi Woszczyk i dodaje, że spółka ma dwa tygodnie na odpowiedź.


Powiązane artykuły

Praca w elektrowni jądrowej. Fot. MAEA

USA o braku współpracy Iranu z dozorem jądrowym: Niedopuszczalne

Zawieszenie przez Iran współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) jest niedopuszczalne i Teheran musi niezwłocznie do niej powrócić –...
Prezydent Chin Xi Jinping, po lewej i prezydent Kazachstanu Kassym-Jomart Tokayev podczas spotkania w Astanie, 16 czerwca 2025 roku. Źródło: Materiały biura prasowego prezydenta Kazachstanu 

Rosja i Chiny zbudują pierwsze elektrownie jądrowe w Kazachstanie 

Władze w Kazachstanie ogłosiły, że Rosja i Chiny, mają zbudować pierwsze elektrownie jądrowe w tym bogatym w uran kraju (43...
Budowa połączenia Hermanowice–Strachocina. Źródło: Gaz-System

Gaz budzi się w Polsce na nowo. Coraz więcej pytań o przyłączenia

Analizy Gaz-Systemu wskazują, że w latach 2026-2035 nastąpi znaczny wzrost krajowego zużycia gazu ziemnego. Operator gazociągów przesyłowych przekazuje Biznes Alert,...

Udostępnij:

Facebook X X X