Woszczyk: PGE może przejąć kopalnie ale najpierw restrukturyzacja

28 września 2015, 14:26 Energetyka
Elektrownia Bełchatów
Elektrownia Bełchatów / fot. Wikimedia Commons

Prezes Polskiej Grupy Energetycznej powiedział w poniedziałek 28 września, że jego spółka jest otwarta na możliwość włączenia kopalni węglowych do jej grupy. – Restrukturyzacja górnictwa jest kluczowa dla jego integracji z Polską Grupą Energetyczną – dodał.

Jego zdaniem będzie to możliwe na zasadach analogicznych do funkcjonowania w ramach Grupy PGE kopalni węgla brunatnego Bełchatów. Należy ona do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Głównym odbiorcą tamtejszego surowca (2 mld ton) jest Elektrownia Bełchatów należąca do PGE. Wystarczy go na eksploatację do około 2038 roku.

Ministerstwo skarbu państwa skłania spółki energetyczne do przejęcia kopalni, co ma negatywny skutek dla ich wartości giełdowej.

Tymczasem plan ratowania Kompanii Węglowej, gdzie znajdują się kopalnie najbardziej potrzebujące pomocy został zakwestionowany przez Komisję Europejską jako niezgodny z zasadami pomocy publicznej. Kompania szuka środków na przetrwanie. Bankructwo tej spółki byłoby istotnym elementem kampanii wyborczej, która zakończy się wyborami parlamentarnymi zapowiedzianymi na koniec października.