– Mamy przed sobą poważny etap oceny naszych prac poszukiwawczych za gazem ziemnym z łupków. W przeciągu dwóch najbliższych miesięcy wykonamy dwa szczelinowania hydrauliczne. Od efektów tych prac zależeć będzie decyzja czy spółka zachowa pełny stan koncesji łupkowych – podkreśli na konferencji wynikowej Grupy PGNiG za 2015 r., Prezes Piotr Woźniak. Zaznaczył on jednocześnie, że spółka szczególne znaczenie przywiązuje do technologii szczelinowania. Koncern zamierza w najbliższym czasie zastosować szczelinowanie w pokładach węgla kamiennego na Górnym Śląsku.
Podczas konferencji prasowej, na której prezentowano wyniki finansowe Grupy PGNiG za poprzedni rok, Prezes Piotr Woźniak odniósł się do kwestii poszukiwań gazu ziemnego z łupków. – Mamy przed sobą poważny etap oceny wykonanych prac. Będziemy w marcu lub w kwietniu szczelinować dwa odwierty Wysin 2 i Wysin 3 na pomorskiej koncesji Stara Kiszewa. Przywiązujemy bardzo dużą uwagę do tych prac. Od ich wyników będzie zależeć to, czy utrzymamy pełny stan łupkowych koncesji lub czy nie będziemy ich modyfikować – zaznaczył Prezes Piotr Woźniak, odpowiadając na pytanie redakcji BiznesAlert.pl. Po wykonanych pracach na Pomorzu oraz po gruntownych analizach, koncern zdecyduje, czy utrzymać obecny stan koncesji łupkowych. Decyzja powinna zapaść najdalej jesienią tego roku.
Co ważne, Prezes PGNiG podkreślił, że koncern przywiązuje uwagę nie tylko łupkowych koncesji ale w szczególności do samej technologii szczelinowania hydraulicznego, pozwalającej zintensyfikować wydobycie. – W najbliższym czasie będziemy próbowali zastosować tą technologię w pokładach węgla kamiennego w Gilowicach na Górnym Śląsku –zaznaczył Woźniak. PGNiG we współpracy z Państwowym Instytutem Geologicznym zrealizuje w tym roku innowacyjny projekt tzw. przedeksploatacyjnego powierzchniowego odmetanowania pokładów węgla. Wyniki powinny być znane przed końcem obecnego roku.
Przedstawiciel PGNiG w rozmowie z Newseria.pl tłumaczy, że dotychczasowe poszukiwania gazu łupkowego dały słabe rezultaty. Spółka w najbliższych miesiącach ma zamiar prowadzić jeszcze prace w tym zakresie na jednej z koncesji w województwie pomorskim. Osiągnięte wyniki zadecydują o przyszłości programu.
– Z całą pewnością spróbujemy swoich sił w szczelinowaniu węgla kamiennego. To się z powodzeniem odbywa na egzotycznych rynkach australijskich i kanadyjskich. Chcemy prowadzić nasze prace w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym – dodaje Woźniak.
Prezes PGNiG tłumaczy, że zainteresowanie spółki szczelinowaniem węgla kamiennego wynika z dwóch powodów. Pierwszym jest duża obecność metanu w tego typu złożach, a ten gaz może być wykorzystany jako dodatkowe źródło energii. Drugim czynnikiem jest natomiast bezpieczeństwo eksploatacji.
– Jeśli się uda odgazować pokłady, które są w eksploatacji, to bezpieczeństwo pracy ludzi także wzrośnie. Zatem tutaj może być z tego podwójna korzyść. Prace zaczynamy dosłownie na dniach. Przygotowujemy już sprzęt do jednego z takich projektów położonego w miejscowości Gilowice na Śląsku – podsumowuje.
Źródło: BiznesAlert.pl/Newseria.pl