CiepłownictwoEnergetykaEnergia elektrycznaOpinieWęgiel. energetyka węglowa

Marszałkowski: Wyjście z UE nie rozwiązałoby problemów Polski z polityką klimatyczną

Fot. Freepik.com.

Fot. Freepik.com.

Redaktor BiznesAlert.pl Mariusz Marszałkowski powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że nawet hipotetyczne wyjście z Unii Europejskiej nie uchroni Polaków od systemu handlu emisjami. Unia Europejska na takie ewentualności przygotowuje projekt podatku granicznego od emisji.

Europejski system handlu uprawnieniami do emisji CO2 będzie jednym z tematów sesji roboczej Rady Europejskiej, która rozpoczęła się w Brukseli z udziałem m.in. premiera Polski Mateusza Morawieckiego. Zdaniem szefa polskiego rządu jedną z przyczyn wysokich cen energii nie tylko w Polsce, ale w całej Europie, są spekulacje na rynkach emisyjnych.

Projekt podatku granicznego od emisji

Mariusz Marszałkowski podkreślił, że EU ETS miał wprowadzić pewne obciążenia finansowe na przemysł energochłonny i ten, który wykorzystuje paliwa kopalne. Celem tych zabiegów miała być motywacja firm i przedsiębiorców do poszukiwania nisko lub zero emisyjnych źródeł energii. Tym samym tanie, ale wysoko emisyjne paliwa stały się nieopłacalne. – Żeby firmy nie korzystały z taniego węgla, który jest szkodliwy, ale inwestowały w technologie, które będą zero emisyjne – dodał.

Mówiąc o polityce klimatycznej w Unii, przypomniał o kolejnych przygotowywanych rozwiązaniach. – Nawet hipotetyczne wyjście z UE nie uchroni nas od systemu handlu emisjami. UE na takie ewentualności przygotowuje projekt podatku granicznego od emisji – przyznał ekspert.

Marszałkowski powiedział, że od dawna było wiadomo, że ceny uprawnień będą rosły. – Problemem jest skala tego wzrostu – podkreślił.

Źródło: Polskie Radio 24

Polska gra w Brukseli: Problemy z reformą EU ETS i podstawy do drugiego śledztwa przeciwko Gazpromowi


Powiązane artykuły

Unia broni się przed farbowaną ropą, a indyjski partner Rosji protestuje

Indyjska Nayara Energy krytykuje unijne sankcje dotyczące zakazu importu z państw trzecich produktów powstałych z przetworzonej ropy naftowej. Argumentuje, że...
Narodowe Centrum Badan Jadrowych w Swierku. N/z: wejscie do reaktora jadrowego "Maria". Fot. Bartosz Krupa/East News. Swierk 31.05.2015.

Reaktor Maria wznowi pracę w sierpniu?

Reaktor Maria, jedyny działający reaktor jądrowy w Polsce, odbywa przymusową przerwę w oczekiwaniu na licencję od Państwowej Agencji Atomistyki. Ministerstwo...
Prace na statku układającym rurociąg Lorelay na Morzu Północnym, Holandia, 18 lipca 2025 r. Rurociąg do transportu CO2 na potrzeby systemu transportu i składowania CO2 Portos. EPA/JEROEN JUMELET

Holandia łapie CO2, by ratować Unię. Polska tylko zerka

W przyszłym roku Holandia wystartuje z projektem Porthos, umożliwiającym wychwyt i składowanie milionów ton dwutlenku węgla rocznie. W ten sposób...

Udostępnij:

Facebook X X X