Witamy w relacji na żywo z konferencji PGNiG poświęconej wynikom spółki za I kwartał 2022 roku. Materiał jest aktualizowany na bieżąco.
Wyniki PGNiG z pierwszego kwartału 2022 roku
12.30
Zakończyła się konferencja wynikowa PGNiG. Dziękujemy, że byliście Państwo z nami i zapraszamy do śledzenia kolejnych relacji.
12.13
Okres przejmowania PGNiG przez ekipę PKN Orlen się kończy a fuzja ma oficjalnie skończyć się pierwszego października. Trwają dyskusje o kontraktacji gazu pod gazociąg Baltic Pipe przed kolejnym etapem kryzysu energetycznego podsycanego przez Rosję – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.
Cały materiał można znaleźć tutaj:
Jakóbik: Koniec interregnum w PGNiG u progu kryzysu i fuzji z Orlenem (FELIETON)
12.07
– Nie ma firmy, która nie przewiduje różnych wariantów, my również mamy plany zabezpieczenia na wypadek odcięcia Niemiec od rosyjskiego gazu. Jesteśmy jednym z najlepiej przygotowanych państw na kryzys gazowy, dzięki terminalom LNG i interkonektorom. Możemy cierpieć z powodu nieprzygotowania innych państw i wahań cenowych – powiedział Robert Perkowski.
12.04
– Instrumenty pomocowe mają dużo wspólnego z potrzebami płynnościowymi, a to zależy od sytuacji na rynkach w Europie. Nie będziemy z nich korzystać bez potrzeby. Jesteśmy w stanie pozyskać finansowanie komercyjne. Pomoc przewidziana w ustawie przeznaczona jest na sytuacje awaryjne, a w takiej byliśmy – mówi Przemysław Wacławski.
12.01
PGNiG odsłania karty w sprawie kontraktacji gazociągu Baltic Pipe. Zamierza zapełnić go ponad w połowie, czyli 4,5 z ponad 8 mld m sześc. przepustowości zarezerwowanej na tej magistrali o mocy 10 mld m sześc. rocznie. Pozostawia sobie pole do manewru przy reszcie mocy.
Więcej informacji na ten temat tutaj:
11.59
– Dzisiaj nic nie jest pewne, nikt nie mógł przewidzieć wzrostu cen czy zerwania kontraktów. Musimy wykonywać ruchy z wyprzedzeniem. Na dzisiaj mamy zabezpieczony nasz portfel, mamy tę przewagę, że mamy terminal LNG, będziemy uzupełniali kontrakty w miarę naszych rosnących potrzeb – mówi wiceprezes PGNiG Robert Perkowski.
11.55
– Gaz nie płynie do Polski ze wschodu od końcówki kwietnia, cała Europa zastanawia się co robić dalej; wszyscy mówią o inwestycjach w LNG. Nie wiemy jak dale będzie zachowywać się Gazprom. Podjęliśmy decyzję o niewypłacaniu dywidendy ze względu na trudną sytuację na rynku, mimo bardzo dobrych wyników finansowych – powiedział wiceprezes Wacławski.
11.48
– Wiemy, że sytuacja w Europie jest trudna. Kryzys gazowy trwa od ubiegłego roku. Wszelkie inicjatywy na poziomie unijnym są mile widziane. Dobrze, jeśli jest solidarność unijna, natomiast my nie oglądamy się na takie rozwiązania i prowadzimy własną politykę, mającą na celu zabezpieczenie dostaw gazu do Polski – mówi P. Wacławski
11.43
– 24 lutego, w momencie wybuchu wojny magazyny gazu w Polsce były wypełnione w 57 procentach, tymczasem średnia europejska wynosiła 30 procent. 19 maja polskie magazyny były wypełnione w 90 procentach, średnia unijna wynosiła 41 procent – wyliczają przedstawiciele zarządu PGNiG.
.@GK_PGNiG: 24 lutego, w momencie wybuchu wojny magazyny gazu w Polsce były wypełnione w 57 procentach, tymczasem średnia europejska wynosiła 30 procent. 19 maja polskie magazyny były wypełnione w 90 procentach, średnia unijna wynosiła 41 procent pic.twitter.com/SeL2gpe8x0
— BiznesAlert.pl ⚡ (@BiznesAlert) May 19, 2022
11.37
R. Perkowski: Pierwsza dostawa LNG do Kłajpedy dla PGNiG miała miejsce w maju, ten gaz do nas płynie cały czas. Złożyliśmy zamówienie na usługi regazyfikacji w ramach Open Season na pływający terminal LNG w Zatoce Gdańskiej
11.32
– Wydobycie krajowe pozostaje na stabilnym poziomie. Mamy się jednak czym pochwalić, jeśli chodzi o wydobycie własne na Szelfie Norweskim. W porównaniu z I kwartałem 2021 roku, nasze wydobycie wzrosło o 250 procent – mówi Robert Perkowski, wiceprezes PGNiG.
11.27
PGNiG dostrzega wpływ rekordowych cen gazu na sprzedaż w Polsce. Otrzymał rekompensaty za sprzedaż klientom poniżej ceny rynkowej. Maksymalizuje import LNG po wybuchu wojny na Ukrainie.
Więcej informacji tutaj:
2 mld zł rekompensat dla PGNiG przez kryzys. Rośnie import LNG
11.22
– Segment wydobycia osiągnął rekordowe wyniki dzięki działaniom na Szelfie Norweskim i otoczenie makroekonomiczne. Wzrost cen gazu jest ogromny, poziom 470 złotych za MWh mówi sam za siebie – mówi Przemysław Wacławski, wiceprezes PGNiG ds. finansowych.
Przedstawiciele zarządu @GK_PGNiG podają szczegółowe dane dot. obrotu i magazynowania oraz poszukiwania i wydobycia: pic.twitter.com/e2SZQYLh8y
— BiznesAlert.pl ⚡ (@BiznesAlert) May 19, 2022
11.14
11.08
– W III i IV kwartale zeszłego roku ceny węglowodorów osiągnęły rekordy. Wyniki charakteryzują się dużymi wartościami przychodów i kosztów. W 2021 roku w I kwartale ceny były na normalnych, rynkowych poziomach – mówi wiceprezes PGNiG ds. finansowych Przemysław Wacławski.
11.05
Dzisiaj rano informowaliśmy, że PGNiG podwoiło liczbę koncesji w Norwegii pod Baltic Pipe. W stosunku do pierwszego kwartału 2021 roku, liczba koncesji, którymi dysponuje PGNiG Upstream Norway, wzrosła prawie dwukrotnie. Cały materiał można znaleźć tutaj.
11.02
Za chwilę rozpocznie się konferencja prasowa. Tymczasem szczegółowe dane finansowe PGNiG za I kwartał 2022 roku można znaleźć tutaj:
Opracowali Michał Perzyński i Jędrzej Stachura