Wyniki PGNiG w sercu kryzysu energetycznego (NA ŻYWO)

19 maja 2022, 11:12 Energetyka

Witamy w relacji na żywo z konferencji PGNiG poświęconej wynikom spółki za I kwartał 2022 roku. Materiał jest aktualizowany na bieżąco.

Fot. PGNiG

Wyniki PGNiG z pierwszego kwartału 2022 roku

12.30

Zakończyła się konferencja wynikowa PGNiG. Dziękujemy, że byliście Państwo z nami i zapraszamy do śledzenia kolejnych relacji.

12.13

Okres przejmowania PGNiG przez ekipę PKN Orlen się kończy a fuzja ma oficjalnie skończyć się pierwszego października. Trwają dyskusje o kontraktacji gazu pod gazociąg Baltic Pipe przed kolejnym etapem kryzysu energetycznego podsycanego przez Rosję – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl. 

Cały materiał można znaleźć tutaj:

Jakóbik: Koniec interregnum w PGNiG u progu kryzysu i fuzji z Orlenem (FELIETON)

12.07

– Nie ma firmy, która nie przewiduje różnych wariantów, my również mamy plany zabezpieczenia na wypadek odcięcia Niemiec od rosyjskiego gazu. Jesteśmy jednym z najlepiej przygotowanych państw na kryzys gazowy, dzięki terminalom LNG i interkonektorom. Możemy cierpieć z powodu nieprzygotowania innych państw i wahań cenowych – powiedział Robert Perkowski. 

12.04

– Instrumenty pomocowe mają dużo wspólnego z potrzebami płynnościowymi, a to zależy od sytuacji na rynkach w Europie. Nie będziemy z nich korzystać bez potrzeby. Jesteśmy w stanie pozyskać finansowanie komercyjne. Pomoc przewidziana w ustawie przeznaczona jest na sytuacje awaryjne, a w takiej byliśmy – mówi Przemysław Wacławski.

12.01

PGNiG odsłania karty w sprawie kontraktacji gazociągu Baltic Pipe. Zamierza zapełnić go ponad w połowie, czyli 4,5 z ponad 8 mld m sześc. przepustowości zarezerwowanej na tej magistrali o mocy 10 mld m sześc. rocznie. Pozostawia sobie pole do manewru przy reszcie mocy.

Więcej informacji na ten temat tutaj:

PGNiG nie maksymalizuje kontraktacji Baltic Pipe, by mieć wybór. Ma gaz na 4,5 z 10 mld m sześc. mocy

11.59

– Dzisiaj nic nie jest pewne, nikt nie mógł przewidzieć wzrostu cen czy zerwania kontraktów. Musimy wykonywać ruchy z wyprzedzeniem. Na dzisiaj mamy zabezpieczony nasz portfel, mamy tę przewagę, że mamy terminal LNG, będziemy uzupełniali kontrakty w miarę naszych rosnących potrzeb – mówi wiceprezes PGNiG Robert Perkowski.

11.55

– Gaz nie płynie do Polski ze wschodu od końcówki kwietnia, cała Europa zastanawia się co robić dalej; wszyscy mówią o inwestycjach w LNG. Nie wiemy jak dale będzie zachowywać się Gazprom. Podjęliśmy decyzję o niewypłacaniu dywidendy ze względu na trudną sytuację na rynku, mimo bardzo dobrych wyników finansowych – powiedział wiceprezes Wacławski.

11.48

– Wiemy, że sytuacja w Europie jest trudna. Kryzys gazowy trwa od ubiegłego roku. Wszelkie inicjatywy na poziomie unijnym są mile widziane. Dobrze, jeśli jest solidarność unijna, natomiast my nie oglądamy się na takie rozwiązania i prowadzimy własną politykę, mającą na celu zabezpieczenie dostaw gazu do Polski – mówi P. Wacławski

11.43

– 24 lutego, w momencie wybuchu wojny magazyny gazu w Polsce były wypełnione w 57 procentach, tymczasem średnia europejska wynosiła 30 procent. 19 maja polskie magazyny były wypełnione w 90 procentach, średnia unijna wynosiła 41 procent – wyliczają przedstawiciele zarządu PGNiG.

11.37

R. Perkowski: Pierwsza dostawa LNG do Kłajpedy dla PGNiG miała miejsce w maju, ten gaz do nas płynie cały czas. Złożyliśmy zamówienie na usługi regazyfikacji w ramach Open Season na pływający terminal LNG w Zatoce Gdańskiej

11.32

– Wydobycie krajowe pozostaje na stabilnym poziomie. Mamy się jednak czym pochwalić, jeśli chodzi o wydobycie własne na Szelfie Norweskim. W porównaniu z I kwartałem 2021 roku, nasze wydobycie wzrosło o 250 procent – mówi Robert Perkowski, wiceprezes PGNiG.

11.27

PGNiG dostrzega wpływ rekordowych cen gazu na sprzedaż w Polsce. Otrzymał rekompensaty za sprzedaż klientom poniżej ceny rynkowej. Maksymalizuje import LNG po wybuchu wojny na Ukrainie.

Więcej informacji tutaj:

2 mld zł rekompensat dla PGNiG przez kryzys. Rośnie import LNG

11.22

– Segment wydobycia osiągnął rekordowe wyniki dzięki działaniom na Szelfie Norweskim i otoczenie makroekonomiczne. Wzrost cen gazu jest ogromny, poziom 470 złotych za MWh mówi sam za siebie – mówi Przemysław Wacławski, wiceprezes PGNiG ds. finansowych.

11.14

Zarząd PGNiG podaje, że spółka podwoiła ilość koncesji na szelfie norweskim dzięki akwizycji INEOS. – To ważne dla Baltic Pipe – podkreślają przedstawiciele firmy.

11.08

– W III i IV kwartale zeszłego roku ceny węglowodorów osiągnęły rekordy. Wyniki charakteryzują się dużymi wartościami przychodów i kosztów. W 2021 roku w I kwartale ceny były na normalnych, rynkowych poziomach – mówi wiceprezes PGNiG ds. finansowych Przemysław Wacławski. 

11.05

Dzisiaj rano informowaliśmy, że PGNiG podwoiło liczbę koncesji w Norwegii pod Baltic Pipe. W stosunku do pierwszego kwartału 2021 roku, liczba koncesji, którymi dysponuje PGNiG Upstream Norway, wzrosła prawie dwukrotnie. Cały materiał można znaleźć tutaj.

PGNiG podwaja liczbę koncesji w Norwegii pod Baltic Pipe

11.02

Za chwilę rozpocznie się konferencja prasowa. Tymczasem szczegółowe dane finansowe PGNiG za I kwartał 2022 roku można znaleźć tutaj:

Wzrost importu LNG o jedną trzecią w wynikach PGNiG

 

Opracowali Michał Perzyński i Jędrzej Stachura