EnergetykaGaz.

Zachmann: Nord Stream 2 to korzyść dla Niemiec, ale strata dla Europy

fot. Gazprom

– Projekt gazociągu Nord Stream 2 mógłby zdestabilizować europejską współpracę energetyczną, a rosyjski Gazprom zwiększyłby i tak już dominującą pozycję w Europie Środkowej i Wschodniej. Wady projektu nie uzasadniają korzyści handlowych, jakie będą płynąć z tego projektu dla niemieckich firm – pisze w komentarzu dla ośrodka analitycznego Bruegel Georg Zachmann.

– Budowa nowego gazociągu pod Morzem Bałtyckim między Rosją a Niemcami rodzi szereg pytań ekonomicznych, prawnych i politycznych. Niemieccy politycy stoją w obliczu szczególnego dylematu – pisze Zachmann. Dodaje, że projekt może być opłacalny, ale tylko dla samych Niemiec. Pogorszy jednocześnie pozycje ich wschodnich sąsiadów jako odbiorców gazu. – Strategiczne możliwości jakie daje Gazpromowi Nord Stream, są szczególnie niepokojące – uważa niemiecki analityk. Jak argumentuje, Gazprom poprawi pozycję rynkową w północno-zachodniej Europie, oferując niższe ceny, które będą konkurować z LNG i wydobywanym na Zachodzie surowcem. Na Wschodzie zaś Rosjanie będą mogli dyktować wyższe ceny.

– Obecnie rosyjski gaz płynie przez Europę Wschodnią na Zachód. Dzięki Nord Stream 2 Gazprom będzie w stanie przesyłać duże wolumeny surowca na rynki w północno-zachodniej Europie bezpośrednio przez Niemcy. Przedsiębiorcy z tego kraju będą oczywiście kupować ten gaz po niskich cenach, a sprzedawać go po wyższej cenie na Wschód – wyjaśnia Zachmann. Podkreśla jednak, że przepustowość gazociągów z Zachodu na Wschód jest ograniczona.

–Dzięki Nord Stream 2 Gazprom może bezpośrednio dostarczy duże ilości gazu na rynki Europy Zachodniej, omijając Europę Wschodnią. Jednak w ten sposób istniejący potencjał przesyłu między Zachodem a Wschodem szybko wyczerpałby się. Jednocześnie niemożliwy stałby się zakup dowolnego wolumenu gazu przez klientów na Wschodzie – uważa Niemiec. W ten sposób, jak argumentuje Zachmann, wschodni rynek znalazłby się „na uwięzi” Gazpromu, zwłaszcza kraje Europy Południowo-Wschodniej. – To nie oznacza tylko wyższych cen w Europie Środkowej i Wschodniej. Pozwoliłoby to również Gazpromowi zakręcić kurek gazu dla tych krajów, nie łamiąc jednocześnie własnych zobowiązań wobec klientów w Europie Zachodniej – uważa analityk prestiżowego ośrodka.

Nord Stream 2 wygląda na projekt, na którym Gazprom i niemiecki przemysł gazowy „zrobią dobry biznes” kosztem Europejczyków w Środkowej i Wschodniej Europie. – To przedsięwzięcie może być opłacalne dla firm w nim uczestniczących, ale bilans dla UE jako całości może być ujemny – podkreśla Zachmann. Co więcej – jak pisze dalej – projekt może rodzić konsekwencje polityczne, jeśli Gazprom osiągnie nieograniczony wpływ na rynki w niektórych częściach Europy Wschodniej. W szczególności na Ukrainie, która musiałaby negocjować dostawy gazu bezpośrednio z Moskwą, co może mieć następstwa, które wykraczają daleko poza ramy handlowe. – Nord Stream 2 może poważnie zagrozić bezpieczeństwu energetycznemu i sytuacji geopolitycznej Ukrainy – kwituje ekspert.

Zachmann: Nord Stream 2 pozwoli na dyktat cenowy w Europie Środkowo-Wschodniej (ANALIZA)

– Nord Stream 2 nie będzie łatwo przekona Polski i Słowacji do zalet wspólnego europejskiego rynku i polityki energetycznej. Jednak Niemcy potrzebują tej współpracy. Jeżeli kraje Europy Środkowej i Wschodniej nie będą uczestniczyć w walce ze zmianami klimatu, może to spowolnić całą europejską transformację energetyczną. Koszty energii w Niemczech również mogą się zwiększyć, jeśli nie będzie można sprzedawać nadwyżki energii do sąsiadów i korzystać z ich sieci elektroenergetycznych. Nord Stream 2 doprowadzi do zmniejszenia przychodów i zwiększy koszty nabycia gazu dla partnerów Niemiec na Wschodzie. To spowodowałoby, że współpraca w kwestiach energetycznych w UE byłyby trudniejsza. To nie leży w interesie Niemiec – uważa ekspert.

Podsumowując, podkreśla, że długoterminowe wady jakie niesie za sobą Nord Stream 2, przysłaniają doraźne, krótkoterminowe korzyści handlowe.


Powiązane artykuły

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Kotły gazowe w Czystym Powietrzu, ale tylko dla spóźnialskich

Od 15 lipca NFOŚiGW będzie przyjmował wnioski na dofinansowanie zakupu kotłów gazowych. Z pomocy będą mogły skorzystać tylko osoby, które...

Udostępnij:

Facebook X X X