EnergetykaGaz.Opinie

Zawistowski: Rozwój infrastruktury gazowej jest warunkiem powstania rynku

Prezes TGE Piotr Zawistowski. Fot. Jędrzej Stachura

Prezes TGE Piotr Zawistowski podczas EKG 2021. Fot. Jędrzej Stachura

Wizja Polski jako regionalnego hubu gazowego była jednym z tematów panelu pt. “Rynek gazu w Europie i w Polsce” podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2021. – Infrastruktura gazowa się pojawia i jest warunkiem koniecznym do powstania rynku. Bez jej rozwoju nie byłoby o czym rozmawiać – powiedział prezes Towarowej Giełdy Energii Piotr Zawistowski.

– Infrastruktura gazowa się pojawia i jest warunkiem koniecznym do powstania rynku. Bez niej nie byłoby o czym rozmawiać. Gdybyśmy mieli jedno połączenie ze wschodu na zachód to trudno byłoby mówić o możliwościach rozwijania handlu, ponieważ bylibyśmy zakładnikami jednego kierunku dostaw, jednego operatora itd – powiedział prezes TGE Piotr Zawistowski podczas EKG 2021.

Zdaniem Zawistowskiego, żeby mówić o rynku, musi być swoboda zawierania transakcji przez obecne na nim podmioty. – Model idealny to więcej kierunków dostaw, więcej dostawców i odbiorców niż wynosi nasze zapotrzebowanie. Jeżeli mamy jednego lub dwóch dostawców to mówimy o rynkach, które są nieefektywne – zaznaczył.

– Rozwój handlu jest prostszy niż budowa wspólnego rynku. Wystarczą podmioty, które podpiszą umowy bilateralne, spróbują coś przehandlować, dogadają się lub nie. Jeżeli jednak mówimy o rynku, który angażuje tego typu elementy infrastruktury handlowej, jest on dużo bardziej wymagający. Dużo więcej podmiotów musi się zgodzić czy też umówić, że handel odbywa się w konkretnym modelu. To nie jest tylko giełda, to jest izba rozliczeniowa, wnoszenie depozytów, zabezpieczenia, gwarancja rozliczenia transakcji itd. To jest dużo bardziej skomplikowane niż rynek umów bilateralnych – podkreślił Piotr Zawistowski.

Prezes TGE przyznał, że duże wahania zapotrzebowania na energię elektryczną powodują zmienność cen. – Jeśli ta zmienność występuje na rynku to tworzą się okazje dla przedsiębiorstw żeby handlować z dnia na dzień, z godziny na godzinę. Te elementy powodują, że atrakcyjność i możliwość uczestniczenia w handlu z punktu widzenia podmiotów handlujących gazem będzie rosła. Jeśli handel będzie atrakcyjny, zwiększy się płynność i zdolność tworzenia produktów, w tym finansowych – powiedział.

– Możemy więc zauważyć potencjał budowania hubu regionalnego w Polsce ze względu na połączenia oraz zdolność eksportu i importu gazu. Drugim czynnikiem jest rosnące zapotrzebowanie, ponieważ drugą cechą jest płynność, a ona w dużej mierze zależy od ilości konsumowanego gazu. Polska zaczyna się jawić jako lider konsumpcji w regionie więc tutaj jest potencjał jeśli chodzi o współpracę z krajami bałtyckimi – zakończył prezes Zawistowski.

Opracował Jędrzej Stachura

Polska energetyka chce zmian w Fit for 55. Reforma handlu CO2 i wsparcie gazu

 

 

 


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X