AlertEnergetykaOZEŚrodowiskoWęgiel. energetyka węglowa

Zeitenwende klimatyczne: Niemcy łączą bezpieczeństwo i klimat po ataku Rosji na Ukrainę

Polska Niemcy Unia Europejska

Fot. BiznesAlert.pl

Hinrich Tholken, specjalny doradca międzynarodowej polityki klimatycznej i energetycznej wystąpił na konferencji dziennikarzy piszących o klimacie zorganizowanej przez Clean Energy Wire. Opisał jak Niemcy patrzą na politykę klimatyczną po ataku Rosji na Ukrainę i wytłumaczył stanowisko tego kraju w sprawie embargo unijnego na ropę rosyjską.

– Wojna wywołuje szereg kryzysów oddziałujących daleko poza granice Ukrainy – przyznał Hinrich Tholken. – Zeitenwende to kluczowy punkt zwrotny w polityce bezpieczeństwa, ale także w globalnej polityce klimatycznej.

– Wojna Putina przeciwko Ukrainie pokazała boleśnie naszą zależność od surowców rosyjskich. Nie możemy dłużej traktować Rosji jako godnego zaufania dostawcę gazu i ropy – dodał Tholken. – Musimy w Europie znaleźć sposób na harmonizację polityki energetycznej oraz klimatycznej poprzez zmniejszenie zależności od Rosji i utrzymanie bezpieczeństwa dostaw, co jest możliwe.

– Polityka bezpieczeństwa i klimatyczna powinny iść razem dzięki rosnącym możliwościom technicznym do momentu, w którym zagrożenia dla bezpieczeństwa dostaw przestaną istnieć – powiedział niemiecki oficjel. – Niemcy łączą teraz politykę ochrony klimatu i bezpieczeństwa, jako kluczowy element bezpieczeństwa międzynarodowego.

– Kryzys klimatyczny nigdzie sobie nie poszedł, a według IPCC teraz mamy ostatnią szansę na ograniczenie emisji CO2 w celu uniknięcia najbardziej katastroficznych skutków zmian klimatu – ostrzegał.

Gość CLEW przyznał, że dywersyfikacja, ograniczenie zużycia oraz przyspieszenie transformacji energetycznej pomogą Europie uniezależnić się od Rosji. – Plan zwiększenia mocy LNG w Niemczech wydaje się zasadny z punktu widzenia bezpieczeństwa, ale rząd niemiecki chce uniknąć uwikłania w paliwa kopalne na zbyt długo. Dlatego moce LNG mają być gotowe na dostawy wodoru w przyszłości – powiedział Tholken.

Odniósł się do pakietu wielkanocnego, który zmienia legislację niemiecką w celu przyspieszenia rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii w Niemczech. Berlin ma także zabiegać o wyższe i szybsze cele polityki klimatycznej na poziomie Unii Europejskiej z zamiarem przedstawienia nowych ambicji na szczycie klimatycznym w Egipcie.

– Rozmawiamy o porzuceniu ropy rosyjskiej oraz gazu tak szybko jak to możliwe. Cokolwiek robimy nie może zaszkodzić naszej gospodarce bardziej niż adwersarzom. Trwa intensywna dyskusja o gazie, który jest trudniejszym tematem, ale z ropą może być łatwiej. Szukamy także innych dostawców, bo nie możemy zrezygnować z ropy w ogóle. Jesteśmy na dobrym szlaku – zapewnił Tholken w odpowiedzi na pytanie BiznesAlert.pl.

– Mamy za duże rafinerie w Niemczech wschodnich zaopatrywanych przez ropociąg. Jeśli powiemy, że przerywamy dostawy jutro, nie będzie paliwa w tej części kraju i nie chcemy doprowadzić do takiej sytuacji. Musimy znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Niemcy nie są pod presją, są inne kraje opierające się dużo bardziej rezygnacji z ropy rosyjskiej – dodał. Jego zdaniem energetyka jądrowa zaopatrywana w paliwo jądrowe z Rosji nie jest alternatywą.

Wojciech Jakóbik


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X