AlertWszystko

Zmiany w Baltic Air Policing. Dowództwo nad misją przejmą Węgry

(Ministerstwo Obrony Litwy/Delfi/Patrycja Rapacka)

NATO będzie nadal prowadzić misję Baltic Air Policing w swoim poszerzonym formacie z użyciem  ośmiu samolotów. Przed ukraińskim kryzysem liczba patrolujących maszyn wynosiła cztery, po kryzysie zwiększono tę ilośc do dwunastu. Delfi informowało, że dokonano cięć i do patrolowania bałtyckiej przestrzeni przeznaczona ostatecznie osiem samolotów. Litewscy politycy nie czują większej zmiany, gdyż jak stwierdzili, 8 samolotów jest i tak dużo dla państwa litewskiego.

Według  najnowszych planów dowodzenie nad misją przejmą Węgrzy, używając czterech JAS-39 Gripen w litewskiej bazie w Szawlach, natomiast Niemcy wyślą cztery Eurofighter Typhoon do bazy Amari w Estonii.  Litewscy politycy uważają, że NATO zademonstrowało wystarczająco swoją gotowość do pomocy poprzez zwiększenie swoich kontyngentów celem odstraszania Rosji po aneksji Krymu.

Obecnie sojusz zwiększa swoje zdolności bojowe w regionie bałtyckim i Europie Wschodniej, implementując postanowienia podjęte podczas szczytu w Walii. Wkrótce dowództwo NATO Force Integration Unit rozpocznie działanie na Litwie oraz pięciu innych państwach, w ramach Sił Podwyższonej Gotowości z możliwością zwiększenia liczebności. Sojusz wysyła również rotacyjnie różne jednostki, biorące udział w kolejnych ćwiczeniach w państwach bałtyckich.

– Sojusz jest gotowy do rozmieszczenia takiej liczby samolotów, jaka jest potrzebna i kiedy zajdzie taka konieczność. Są stosowne procedury oraz intensywnie rozwijana infrastruktura. Zmiana rozmieszczenia jest rutynowa –  powiedział minister obrony Litwy. Państwa bałtyckie chcą, by kontyngent Baltic Air Mission był częścią sił rozmieszczanych w Estonii i na Litwie. Prowadzone są konsultacje z sojusznikami.

NATO rozpoczęło patrolowanie przestrzeni powietrznej państw bałtyckich w 2004 wraz z ich akcesem do sojuszu.

Po rosyjskiej agresji na Ukrainę sojusz wzmocnił ochronę bałtyckiej przestrzeni powietrznej, rozmieszczając kolejne cztery samoloty na Litwie, w Estonii, Polsce i Rumunii.

Dodatkowe maszyny rozmieszczono w bazie Szawle na Litwie oraz Amari w Estonii. Łączna liczba samolotów wynosiła wówczas 12.

Państwa bałtyckie zapewniają zaplecze logistyczne o wartości  15 milionów euro.

Więcej informacji:

Typhoony filarem RAF co najmniej do 2019 roku

Koniec misji Belgów w Malborku

Ograniczenie misji Baltic Air Policing


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X